sobota, 02 júl 2016 00:42

Matica slovenská si na parlamentnej pôde pripomenula Matúša Dulu

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Matica slovenská si na parlamentnej pôde pripomenula Matúša Dulu Matica slovenská si na parlamentnej pôde pripomenula Matúša Dulu

Andrej Danko na podujatí označil matičiarov za priateľov a vyjadril potešenie zo začínajúcej spolupráce Matice slovenskej v priestoroch Národnej rady.

 

Matica slovenská (MS) pripravila akadémiu spojenú s prezentáciou života a diela prvého predsedu povojnovej Slovenskej národnej rady (SNR) - Matúša Dulu. Je symbolické, že slávnostnú akadémiu venovanú Matúšovi Dulovi sa uskutočnilo z iniciatívy záujmového odboru Mladej Matice a Domu MS v Bratislave. Súčasný predseda Národnej rady Slovenskej Republiky (NRSR) Andrej Danko mal nad akciou záštitu. V úvodnom príhovore nešetril pozitívami na adresu Matice a v úzkom kontexte vyzdvihol aj súčasnú obrodnú činnosť Slovenskej národnej strany, ktorá je historicky s Maticou slovenskou prepojená. Svoje o tom rozprávajú práve aj aktivity M. Dulu, ktorý bol advokát, poslanec, senátor, predseda SNR a aj predseda Matice slovenskej.

 

 

So slávnostným prejavom v budove Národnej rady SR vystúpil aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Z referátom k neznámym míľnikom života Matúša Dulu pri obhajobe slovenských národovcov v procesoch vykonštruovaných vtedajšou uhorskou štátnou mocou sa prezentovala podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory Viktória Hellenbart „Advokát Dr. Matúš Dula“. Za Maticu slovenskú vystúpil s referátom „Matúš Dula a ideový odkaz pre súčasné národné hnutie“ podpredseda MS a predseda Mladej Matice Marián Gešper.

 

Ten v závere uviedol: „Treba zdôrazniť, že dnešná slávnostná akadémia nie je len historickou spomienkou, ale aj podkladom legitimity slovenskej štátnosti a takých inštitúcii, ako je Národná rada SR, ktorej predsedom bol Matúš Dula. Zároveň podkladom legitimity súčasných politických a kultúrnych národných organizácií, v ktorých pôsobil ako dlhoročný čelný predstaviteľ. Vážme si a uchovávajme pamiatku na tých, ktorí v dobách najťažších, vytrvalo bránili práva slovenského národa.“ Nasledovalo vystúpenie poslanca NRSR a podpredsedu SNS Antona Hrnka „Matúš Dula a jeho pôsobenie v SNS“.

 

Záverečný a najdlhší príspevok patril riaditeľovi Slovenského historického ústavu MS Ivanovi Mrvovi s názvom „Matúš Dula a SNR 1918“. V diskusii vystúpil aj moderátor podujatia Maroš Pavlovič a riaditeľ Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied Miroslav Peknik. Medzi zúčasnenými nechýbali poslanci NRSR, funkcionári MS a príjemná bola aj početná prítomnosť mladých ľudí. Matica slovenská pri príležitosti 170. výročia narodenia a 90. výročia úmrtia Matúša Dulu pripravila aj krátky spomienkový videoklip, ktorý máte možnosť nájsť priamo na stránke www.matica.sk/tv.

 

Autor: jdp/mg, foto: Matúš Zajac/NRSR/MS © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn