pondelok, 04 marec 2019 07:41

Múzeum Martina Benku: rekonštrukcia po dlhých rokoch čakania Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Múzeum Martina Benku: rekonštrukcia po dlhých rokoch čakania Múzeum Martina Benku: rekonštrukcia po dlhých rokoch čakania

Múzeum Martina Benku slúži svojim návštevníkom už 46 rokov. Za tento čas neprešlo rekonštrukciou, len menšími čiastkovými úpravami a už niekoľko rokov sa nielen verejnosti prístupné priestory stretávajú s mnohými problémami. Dlhoročné snahy Slovenského národného múzea o celkovú rekonštrukciu objektu a primerané uloženie a ochranu diel maliara Martina Benku (1888 – 1971) sa naplnili získaním účelovej finančnej dotácie Ministerstva kultúry SR.

Rekonštrukcia Múzea Martina Benku sa plánuje naozaj už dlhodobo. „Projekty máme už hotové asi 5 rokov, ale čakalo sa na príslušný obnos finančných prostriedkov, ktorý sme teraz dostali od Ministerstva kultúry SR. Po dlhom čakaní sa teda múzeum konečne dočká potrebnej rekonštrukcie. Myslíme si, že k tomu dopomohla aj väčšia propagácia Benkovej tvorby a múzea medzi verejnosťou, práve v súvislosti so 130. výročím jeho narodenia, ktoré sme si pripomenuli minulý rok. Pri tejto príležitosti sme pripravili výstavu na Bratislavskom hrade, ktorá nesie umelcovo meno,“ približuje Monika Váleková, ktorá je kurátorkou v Múzeu Martina Benku.

 

Martin Benka bol človek, ktorý pre slovenskú kultúru a výtvarné umenie veľmi veľa urobil. Dom, v ktorom je v súčasnosti múzeum, daroval už počas svojho života československému štátu aj s podstatnou časťou svojej tvorby (5200 výtvarných diel) a neskôr štátu odkázal všetky umelecké diela, osobné predmety a zariadenie domu. Umelecká tvorba je práve to najhodnotnejšie, čo sa v dome – múzeu nachádza, a aj preto si zaslúži dôstojnú podobu.

 

 

Rekonštruovať sa bude úplne všetko - celá budova, vrátane strechy, plotu a areálu, pretože od roku 1959 dôkladnejšia rekonštrukcia ešte neprebehla ani raz.  V takmer havarijnom stave sú expozície, všetky vnútorné rozvody, kotolňa a nedostatočné je aj technické vybavenie. Po novom by mali pribudnúť aj toalety pre návštevníkov.

 

 

Opätovné spustenie prevádzky múzea sa odhaduje približne na necelý rok. Všetky obrazy, tvorba a osobné predmety Martina Benku, budú počas rekonštrukcie bezpečne uložené. Verejnosť má však počas zatvorenia múzea v Martine do konca roka možnosť navštíviť Bratislavský hrad, na ktorom prebieha výstava Martina Benku. Tam si môžu návštevníci prezrieť viac ako 300 predmetov, nie len obrazov, ale aj osobných predmetov, ktoré ponúkajú širší pohľad na umelcovu tvorbu.

 

 

„Čo je možno pre mnohých prekvapujúce, múzeum v jeho posledných otvorených dňoch pred rekonštrukciou, zažívalo doslova návaly ľudí, najmä Martinčanov , z ktorých mnohí  boli u nás prvý krát,“ dopĺňa Monika Váleková. Návštevníci tu mali okrem obrazov možnosť vidieť interiér múzea  v autentickej podobe a rozmiestnení, pretože umelec mal želanie, aby štát spravoval múzeum v takej podobe, v akej tu on žil. Nechýbal tu napr. cimbál, ktorý si priviezol z Prahy či nábytok zo 60. rokov, ktorý bol vyrobený špeciálne pre umelcove potreby – pre jeho zbierku predmetov z ľudového prostredia a bohatú knižnicu.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.