štvrtok, 05 september 2019 20:06

Sklabinské hradné slávnosti 2019

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Sklabinské hradné slávnosti 2019 Sklabinské hradné slávnosti 2019 Foto: Radim Ziman

Pri príležitosti dvadsiateho výročia vzniku Občianskeho združenia Donjon sa 17. augusta 2019 konali „Sklabinské hradné slávnosti“ pod Hradom Sklabiňa.

Občianske združenie Donjon, ktoré vzniklo 18. novembra 1999, aj tento rok pripravilo pútavý a zaujímavý program, na ktorom sa zúčastnili stovky návštevníkov. Počas celého dňa vládla príjemná rodinná atmosféra. Návštevníci mali možnosť okrem kultúrneho zážitku sa aj niečo nové dozvedieť z histórie hradu.

 

Krátko po 13–tej hodine sa v predhradí hradu ozvali delové salvy a začala sa nezabudnuteľná atmosféra dávno stratených čias. Fringia - Spoločnosť pre obnovu a rekonštrukciu historických bojových umení a tancov, postupne predstavila návštevníkom Daniela Révaya v inscenácii „Temná história rodu“, Imricha Révaya v inscenácii „Kuruci prichádzajú“ a Imricha Thökölyho v inscenácii „Sen o korune“. V rámci podujatia sa uskutočnila aj strelecká prezentácia, šermu, zbraní a scénické ukážky mnohí sledovali s napätím.

 

Zaujímavým bodom programu boli komentované prehliadky hradu. Po ruinách hradu návštevníkov sprevádzal predseda OZ Donjon, Michal Svateník, ktorý podrobne a s nadšením rozprával o bohatej histórii hradu. Stavebným vývojom, v priestoroch Múzea hradu Sklabiňa, zas návštevníkov previedol historik zo šurianskeho múzea, RNDr. Miroslav Eliáš.

 

 

Návštevníci si mohli prezrieť aj expozíciu Múzea hradu Sklabiňa, ktoré bolo v roku 2006 zriadené občianskym združením Donjon, ako súkromné múzeum. Občianske združenie Donjon, ktoré sa pred rokmi staralo o hrad, sa dlhé roky zaoberalo sumarizovaním historických faktov o dejinách hradu, zbieralo artefakty a historické exponáty aby si ich mohli návštevníci pozrieť. Múzeum je umiestnené v budove delostreleckého opevnenia, ktoré toto združenie od roku 2000 svojpomocne rekonštruuje.

 

Program pokračoval v predhradí, kde atmosféru podujatia dotváral remeselný trh a súčasne sa návštevníci mohli aj občerstviť. Záujemcovia sa mohli tiež zúčastniť školy tanca a samozrejme sa nezabudlo ani na tých najmenších, deti mali možnosť previezť sa na koni. O dobrú náladu sa tiež postarala Gajdošská ľudová hudba Dulickí pastieri.

 

Sklabinské hradné slávnosti ako aj Občianske združenie Donjon prišiel osobne podporiť aj priamy potomok Révaiovcov Ferenc, žijúci vo Švédsku s manželkou. Jeho predkovia žili v kaštieli v Turčianskej Štiavničke, ale kaštieľ na hrade Sklabiňa patril v prvej tretine 20. storočia dedičom príbuznej rodovej vetvy.

 

sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina
sklabina

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu