pondelok, 08 február 2021 16:39

Výstava 100 rokov lyžovania na Martinských holiach v Obchodnom centre TULIP Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
Výstava 100 rokov lyžovania na Martinských holiach v Obchodnom centre TULIP Výstava 100 rokov lyžovania na Martinských holiach v Obchodnom centre TULIP

Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky v spolupráci s Obchodným centrom TULIP a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turiec pripravilo inštaláciu fotografií mapujúcich významné historické míľniky lyžovania na Martinských holiach. K roku 1921 je viazaná prvá zmienka o lyžovaní na Martinských holiach a pri tejto príležitosti čaká Martinčanov v roku 2021 viacero aktivít.

Na rozvoj lyžovania v Turčianskom svätom Martine malo vplyv niekoľko historických medzníkov. Tým prvým bolo založenie Sokola (1919) a Klubu československých turistov (1921). V rámci obidvoch organizácií časom vznikol aj lyžiarsky klub a hneď v prvých rokoch svojej činnosti usporadúvali preteky v behu ulicami mesta. Populárny bol beh o Pohár pivovaru, ktorého trať merala 18 km. Druhým výrazným medzníkom bola výstavba turistických chát na hrebeňoch Malej Fatry. Na Martinských holiach už v prvých rokoch založenia klubu, odkúpil KČT salaš Cobrianovcov a prerobil ju na turistickú chatu. Niesla meno po nestorovi martinskej turistiky Andrejovi Halašovi - Chata Andreja Halašu,” vysvetľuje Igor Dobrovolný zo združenia Hemibos Ante Portas / Brána Turca.

 

Máloktoré športové odvetvie prešlo za 100 rokov takými zmenami ako práve lyžovanie

 

Obdobie rokov 1900 - 1940, bolo obdobie od priekopníctva po súťažné lyžovanie. Predstava lyžovania priekopníkov sa veľmi ťažko porovnáva s poznatkami dnešného zjazdového lyžovania. Jednalo sa skôr o zimnú turistiku, teda chodenie na lyžiach. Najbližšie k tomuto spôsobu lyžovania má dnešný skialpinizmus. Rozvoju lyžovania a zimnej turistike veľmi napomohla výstavba turistických chát; v tomto období boli vybudované chaty na hrebeni Malej Fatry – na Martinských holiach, Minčole, Magure, pod Plešelom, pod Chlebom a na Meškalke,“ spomína Ľubomír Bernát, spoluautor výstavy.

 

 

Na výstave nájdete výber fotografií zachytávajúcich významné historické míľniky lyžovania v Malej Fatre. „Stredisko na Martinských holiach má bohatú históriu a práve tej sa chceme v tomto roku venovať. Napriek súčasnej pandémii však veríme, že vďaka investíciám z rôznych projektov prinesieme našim návštevníkom mnoho zážitkov aj v budúcnosti,“ uviedol Juraj Balucha, manažér strediska Winter park Martinky.

 

Z dôvodu opatrení však autori výstavy presunú niektoré aktivity do online priestoru – na sociálne siete, kde čakajú fanúšikov Lyžiarskeho strediska Winterpark Martinky aj Obchodného centra TULIP rôzne aktivity a súťaže.

 

 

 „Hľadali sme rôzne riešenia, ako Martinčanom predstaviť toto významné historické jubileum súvisiace s rozvojom športu aj cestovného ruchu v Turci. Inšpirovali sme sa samosprávami a obchodnými centrami, ktoré prinášajú svojim návštevníkom rôzne umelecké inštalácie do priestorov, kde si môžu spríjemniť čakanie na odberových miestach alebo na rôzne služby – pred lekárňou alebo telefónnym operátorom,“ vysvetľuje Matej Bórik z občianskeho združenia METRO, ktoré stojí za organizačnou prípravou výstavy.

 

 

Výstava sa podarila zorganizovať vďaka spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turiec, ktorá pomohla zabezpečiť časť financií na propagáciu. Výstavné fotografie budú následne súčasťou stálej expozície venovanej turizmu a prírode v novo pripravovanom turistickom informačnom centre, ktoré bude prevádzkovať OOCR Turiec v spolupráci s mestom Martin.

 

 

Našim zámerom je vytvárať priestor pre spoluprácu medzi jednotlivými členmi OOCR Turiec, kam patrí aj Winter Park Martinky. Sme otvorení dobrým nápadom a práve výstava k storočnici lyžovania v Turci je ukážkou, ako také výstupy majú vyzerať. Tešíme sa, keď Martinčanom ale aj návštevníkom regiónu Turiec prinesieme viac takýchto aktivít,“ doplnil Peter Majko, predseda predstavenstva OOCR Turiec.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn