streda, 27 apríl 2022 10:21

V Príbovciach pribudol pamätník pripomínajúci deň 10.4.1945

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
V Príbovciach pribudol pamätník pripomínajúci deň 10.4.1945 V Príbovciach pribudol pamätník pripomínajúci deň 10.4.1945

V Príbovciach pribudol pamätník – pamätník pripomínajúci deň 10.4.1945 – teda deň oslobodenia spod Nemeckej okupácie. Cirkevný zbor ECAV Príbovce si každoročne túto významnú príležitosť pripomína. Stalo sa tak aj tento rok. Tento rok už okrem tradičných Služieb božích v evanjelickom kostole dňa 10.4.2022 odhalili aj pamätník pripomínajúci túto významnú udalosť v dejinách obce.

Odhalenie pamätníka sa konalo za účasti zástupcov Cirkevného zboru ECAV Príbovce, Obce Príbovce, Rímskokatolíckej farnosťou Valča, ZO Jednoty dôchodcov Príbovce, Nádeje človeka, o. z., Zažnime svetlo, o. z., Vlastivedného odboru Matice slovenskej, MO Matice slovenskej Valča, starostov obce Benice, Rakova ako aj okoloidúcich občanov.

 

 

Začiatkom podujatia znela báseň v podaní Janky Bellovej, predsedníčky ZO Jednoty dôchodcov. Nasledoval príhovor evanjelického farára Mareka Szabóa. Po jeho príhovore nasledovalo samotné odhalenie pamätníka spoločnými silami evanjelického a rímskokatolíckeho farára. Po odhalení nasledoval príhovor a modlitba rímskokatolíckeho farára Štefana Barillu. Starostka obce Viktória Fľaková zapálila symbolickú sviečku na pamiatku všetkým tým, ktorí sa slobody nedožili a prítomní sa stíšili a držali za nich minútu ticha. Na záver všetkých prítomných pozvala starostka obce Príbovce do hasičskej zbrojnice na malé občerstvenie.  Po príchode do hasičskej zbrojnice prítomným ešte Janka Bellová  priblížila zápis z kroniky obce, ako túto udalosť zaznamenali kronikár obce.

 

  • Dva nemecké tanky vyhodili o 11.00 hodine železničný most cez Turiec v Rakove, po tom s otriasajúcim výbuchom aj železničný most pri mlyne v Príbovciach. Potom vyhodili cestné mosty na Turci do Beníc a cez Blatnický potok v Príbovciach. Ustupujúca nemecká armády obec obišla, všetci ustupovali poľom.
  • Asi o 13.00 hod. vstúpili do našej obce prví osloboditelia. Rumunskí vojaci od Ďanovej a Rakova. O nejaký čas vstúpili do obce aj Sovietski delostrelci po hradskej od Ležiachova, ktorí cez Turiec ľahko prešli na hradskú.
  • Asi o 17. hodine obnovila sa paľba. Vrátili sa niektoré nemecké tanky od Koštian a začali útočiť na Príbovce. Ich útok bol však odrazený postupujúcou oslobodeneckou armádou. Vtedy padli dvaja Rumunskí vojaci. Jeden na pažitiach a ďalší pri Hlavňovom humne.
  • Ráno 11. apríla 1945 oslobodila oslobodenecká armáda aj naše okresné mesto Martin. 

 

V tichosti si spomeňme a symbolicky zapáľme sviečku na pamiatku všetkým tým, ktorí sa slobody nedožili

 

Pamätník je skala vážiaca 1.380 kg, na nej je umiestnená malá tabuľka s rozmerom 300x170 mm s dátumom 10.4.1945.  Pamätník je postavený na brehu rieky Turiec vedľa cestného mosta na pozemku obce Príbovce. S nápadom výstavby tohto pamätníka prišlo Občianske združenie Zažnime svetlo ešte v roku 2020. Jedným z poslaním občianskeho združenia je prehlbovanie a zvyšovanie informovanosti detí, mládeže a širokej verejnosti a minulosti a prítomnosti nášho regiónu. Pandémia však jeho realizáciu pozdržala.

 

Výstavbu a samotnú realizáciu pamätníka realizovali nadšenci miestnej histórie zoskupený v Občianskej iniciatíve Memoriae a financovanie stavby zabezpečilo Zažnime svetlo, o. z. a dvaja sponzori. V nasledujúcej dobe bude okolo pamätníka upravený priestor, umiestnená lavička a informačná tabuľa vysvetľujúca pre okoloidúcich tento deň. Je veľmi dôležité pripomínať si tieto udalosti „Národ, ktorý zabúda na svoju históriu, je odsúdený prežiť ju znova..."

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu