utorok, 21 máj 2013 20:46

85. výročie smrti Martina Kukučína: SNK zdigitalizovala viaceré jeho diela

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
85. výročie smrti Martina Kukučína: SNK zdigitalizovala viaceré jeho diela 85. výročie smrti Martina Kukučína: SNK zdigitalizovala viaceré jeho diela

Slovenská národná knižnica pri príležitosti 85. výročia smrti významného slovenského spisovateľa Martina Kukučína, ktoré sme si pripomenuli 21. mája, zdigitalizovala a na svojej stránke www.dikda.eu zverejnila sedem jeho najznámejších diel ako Rysavá jalovica, Dom v stráni, Veľkou lyžicou či Dies Irae.

Martin Kukučín patrí medzi zakladateľské osobnosti slovenskej realistickej prózy na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Bol to vynikajúci rozprávač, ktorý sa vo svojich dielach venoval téme slovenskej dediny a jej obyvateľov. O význame jeho diela svedčí aj fakt, že 150. výročie jeho narodenia bolo zaradené do kalendára kultúrnych výročí UNESCO na rok 2010. Dúfam, že zverejnenie známych diel Martina Kukučína v zdigitalizovanej podobe na našej stránke vzbudí záujem mládeže, ale i dospelých o tohto významného slovenského autora,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

 

Od pondelka 20. mája 2013 sa na stránke SNK nachádzajú tieto diela Martina Kukučína

- Rysavá jalovica, Martin Kukučín, Ružomberok, 1908
- Dies Irae, Martin Kukučín, Martin, 1893
- Dom v stráni, Kniha I. Martin Kukučín, Martin, 1921
- Dom v stráni, Kniha II. Martin Kukučín, Martin, 1921
- Komasácia. Obraz zo slovenskej dediny, Martin Kukučín, Martin, 1907
- Mladé letá, Martin Kukučín, Martin, 1922
- Veľkou lyžicou, Martin Kukučín, Martin, 1927
- Mať volá, Ohlasy z obce roztratených, 1 až 5 diel, Martin Kukučín, Martin, [1920 - 1930]

Martin Kukučín, narodený 17. mája 1860 v Jasenovej na Orave, bol epikom slovenskej dediny, jej prostredia a ľudových postáv. Na ich stvárnenie použil viaceré žánre umeleckej prózy – črty (Na jarmok, Dedinský jarmok, Na Ondreja), poviedky (Na hradskej ceste, Keď báčik z Chochoľova umrie, Zakáša – darmo je!, Mišo, Mišo II), ale aj novely (Neprebudený, Veľkou lyžicou, Koniec a začiatok). Charakteristickým znakom Kukučínovej prózy je láskavý, dobrosrdečný, krotký, ale miestami i drsný humor. Martin Kukučín napísal aj niekoľko historických románov či divadelných hier s dedinskou tematikou. Vo svojej tvorbe reflektoval nielen prostredie „rodného hniezda“, ale aj jeho mnohých pobytov v cudzine – Praha, Francúzsko, Dalmácia či Južná Amerika. Najznámejším je dvojzväzkový román z prostredia ostrova Brač – Dom v stráni.

SNK bude v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana pokračovať aj v priebehu najbližších týždňov. Voľne sprístupňovať zdigitalizované diela je možné, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, t.j. po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov. Ide o ďalšie pre verejnosť prístupné diela zdigitalizované v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF).

Autor: Miriam Michaele Štefková, hovorkyňa SNK © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn