streda, 15 august 2018 11:58

Vidiecky parlament vyhlasuje 17. ročník súťaže Vidiecka žena roka

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Vidiecky parlament na Slovensku vyhlasuje 17. ročník súťaže Vidiecka žena roka Vidiecky parlament na Slovensku vyhlasuje 17. ročník súťaže Vidiecka žena roka Text: Ing. Mária Behanovská, v. r. predsedníčka VIPA SK

Vidiecky parlament na Slovensku s partnermi  súťaže a pod záštitou europoslankyne Jany Žitňanskej, vyhlasujú 17. ročník súťaže Vidiecka žena roka  – „Líderka  roka 2018“.

Od roku 1997 sa každoročne pod záštitou Nadácie „World Women Summit Foundation“ konajú rôzne aktivity, podujatia zamerané na posilnenie postavenia a vzdelania vidieckych žien a pokračujú vo svojom neutíchajúcom úsilí o zlepšenie kvality života žien v komunitách po celom svete. Vo väčšine krajín sveta prevládajú početne ženy nad mužmi (55 %), v necelej tretine krajín, najmä v rozvojových, prevládajú muži nad ženami, v ostatných krajinách je ich pomer vyrovnaný. V krajinách Európskej únie na 100 mužov pripadá 104,8 žien, v Slovenskej republike 105,4 žien. Ženy tvoria 51,3 % obyvateľstva Slovenskej republiky.

 

Aj preto je snaha v rámci osláv Svetového dňa vidieckych žien, t.j. 15. októbra, aspoň touto formou (vyhlásením víťaziek súťaže) odmeniť, morálne oceniť a podporiť vidiecke ženy – líderky a upozorniť na ich výnimočnosť.   

 

Do súťaže „Líderka roka 2018“ môže byť nominovaná žena, ktorá svoj  voľný čas venuje aktivitám v rôznych oblastiach verejného života a vo svojej komunite – obci, časti obce, mikroregióne, v zastupiteľstve je  uznávanou osobnosťou – „líderkou“. Konferencia, vyhlásene výsledkov súťaže a spoločenský večer sa uskutoční 12. októbra 2018 v Košútoch (okres Galanta).

 

Kategórie, v rámci ktorých môžete nominovať ženy všetkých národností a menšín žijúcich na území Slovenska:

 

• žena –  aktivistka: pôsobiaca v 3. sektore (miestna organizácia, združenie, klub, a i.)

• žena –  politička: pôsobiaca v miestnej politike (starostka, členka miestneho zastupiteľstva)

• žena – podnikateľka: svoje podnikateľské aktivity realizuje na vidieku,  sprostredkúva    zamestnanie, vytvára pracovné príležitosti, zviditeľňuje obec a prepája komunitný rozvoj s ekonomickým rozvojom, podniká na vidieku

• žena – remeselníčka:  ovláda remeslo a odovzdáva ho mladej generácií

 

Nominácie posielajte do 30. septembra 2018 na adresu: OZ VIPA SK , Kapitulská č.13, Banská  Bystrica, e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0915 446 538. 

 

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.