nedeľa, 30 december 2012 21:42

Martin Sipták: príroda a krajina ma vždy fascinovali. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(17 hlasov)
Martin Sipták: príroda a krajina ma vždy fascinovali. Martin Sipták: príroda a krajina ma vždy fascinovali.

Martin nie je rodený Martinčan, pochádza z českého Vítkova. V Turci ale vyrástol aj ukončil strednú školu - Gymnázium Vrútky. Fotografia ho zaujímala od malička a prirástla mu k srdcu. Svoje diela vystavuje v Martine, Vrútkach, Zlatých Moravciach a Ostrave. Každý rok prináša úžasné zábery z rôznych kútov sveta.

Martin je členom prestížneho fotoklubu Karola Plicku. Popri hlavnom zamestnaní pracuje aj ako externý redaktor pre internetový magazín ephoto.sk. V minulosti sa podieľal aj na tvorbe kultúrneho života v Martine ako organizátor Martinských cestovateľských večerov. Jeho vzorom je profesionálny fotograf Filip Kulisev, ktorý je zakladateľ a viceprezident Asociácie profesionálnych fotografov SR.

Autor: Martin Sipták

Krajinárska fotografia je pomerne náročný špecifický žáner, ako si sa k nej dostal?

"Príroda ma fascinovala od detstva, rád chodím na hory a časom som začal na prechádzky brávať aj rodinný kompakt, ktorý som neskôr dostal od rodičov ako dar. Bol to Olympus C5050z. Následne prišla digitálna zrkadlovka Pentax K10D a s tým už bolo možné fotiť krajinu oveľa lepšie. Pentaxu som stále verný. Používam novší model K-5, doplnil som ho o nové objektívy a príslušenstvo, ktoré pri fotení krajiny potrebujem. Celé to váži aj 7-8 kíl."

Po strednej škole si mal viac času na cestovanie, kde všade si bol?

"Na začiatku to boli len okolité hory. Sledoval som ale aj fotky National Geographic, práve to podnietilo rozmach mojej tvorby. Začal som chodiť po Európe, prešiel som aj USA, Indiu, Maroko, Egytp, Izrael, Island, Nórsko... Doteraz som navštívil 25 krajín. Moju tvorbu by som charakterizoval teda ako cestovateľskú fotografiu. Z hľadiska prírodných krás bola najlepšia Amerika, na druhej strane z hľadiska života ako takého ma fascinovala India."

Autor: Martin Sipták

Kam sa teda chystáš najbližšie?

"Rád by som navštívil Čínu aj Afriku. Na Islande som stretol čínskeho fotografa s ktorým sme sa rozprávali o Číne a upozornil ma, že to je dosť špecifická krajina s iným životným štýlom ako v Európe. Povedal som mu, že som bol v Indii a on potvrdil, že to už som pripravený na všetko :) Snáď sa mi to teda budúci rok podarí."

Čím Ťa prilákala India, nebolo to tam nebezpečné?

Pôvodne som chcel ísť do Ameriky. Náhodou ale zlacneli letenky do Indie a rozhodol som sa s priateľmi využiť to. Pohybovali sme sa tam po rôznych miestach až po hranicu Pakistanu. Necítil som tam žiadne náznaky rizika aj keď v začiatkoch som bol opatrný. Indom cudzinci neprekážajú, sú tu len nepísané pravidlá že sa nefotografujú ženy a malé deti. Nefotia sa ani vládne budovy, raz ma upozornili vojaci, že mám vymazať fotky paláca, v ktorom sa práve nachádzal niekto významný. Na hraniciach s Pakistanom bola situácia trochu horšia, sú tam ostnané drôty aj mínové polia, tam som bol naozaj ostražitý."

Autor: Martin Sipták

Fotenie pri cestovaní musí byť aj dosť časovo náročné.

"To je. Človek prichádza na miesta, ktoré nepozná a vždy si musí pripraviť kompozíciu alebo si počkať na vhodný moment. Pri cestovaní nie je toľko času - čakať hodiny na jednom mieste. Niekedy mi chýbajú zaujímavé zábery ale tie čo mám, sú pripravené podľa mojich predstáv."

Kde môžeme vidieť Tvoje fotografie?

"Cestopisy s fotografiami nájdu ľudia na portáli ephoto.sk. Mám aj dve stále výstavy v Turci, prvá je v čajovni Alchemilka vo Vrútkach a druhú nájdu v martinskej pasáži. Prihlasujem sa aj na výstavy amatérskej fotografie alebo do fotoklubu v Martine. Autorské výstavy som mal aj v Turčianskej knižnici, na rôznych školách a v budúcnosti plánujem aj výstavu v obchodnom centre Mlyny v Nitre."

Autor: Martin Sipták

Cestopisná fotografia nemá ďaleko k reportážnej fotografii, do akej miery by sa mala upraviť vo Photoshope?

"Pri niektorých fotografiách sa človek úpravám nevyhne. Dokonca sa môže stať, že pri dokumentárnej reportáži o Tatrách niekto použije podobnú fotografiu z inej krajiny, pretože práve nemá inú po ruke a ak kompozične všetko zapadá nikto si to nevšimne. To ale nie je prácou fotografa ale toho, kto ten článok tvorí. Samotné retušovanie a úpravy, predovšetkým pri reportážach sú negatívom, pretože menia príbeh a dej, ktorý tam je pôvodne zachytený. Tu by sa zásadne nemala fotografia ani retušovať, ani akokoľvek meniť inak to zavádza."

Autor: Martin Sipták

Aké úspechy si už získal vďaka fotografii? Nie sú fotografické súťaže subjektívne?

"V Českej republike som skončil na druhom mieste v súťaži Foto z cest. Umiestňujem sa pravidelne v súťaži AMFO na krajských kolách, niektoré súťaže ešte prebiehajú. Pri hodnotení fotografie sa porota vždy pozerá na viacero faktorov, samozrejme niekto môže inklinovať k povedzme téme hory a podobne. Z hľadiska objektivity sú preto vždy lepšie súťaže s porotou. Neuznávam lajkovacie súťaže na Facebooku, kde je to zväčša o počte priateľov, tam sa ani nezúčastňujem."

Autor: Martin Sipták

Web: http://www.martinsiptak.com/

Rozhovor bol autorizovaný

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn