pondelok, 08 september 2014 08:13

Daniel Williamson: Narodil som sa na párty, kde hrala muzika od Led Zeppelin

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Daniel Williamson: Narodil som sa na párty, kde hrala muzika od Led Zeppelin Daniel Williamson: Narodil som sa na párty, kde hrala muzika od Led Zeppelin

Daniel Williamson je 38 ročný hudobník, spevák a autor pesničiek, pochádzajúci z Veľkej Británie. Narodil sa na párty pri hudbe Led Zeppelin a bol vychovaný hipisákmi. Svoje vlastné piesne začal písať ako 14 ročný. O svojom štýle hovorí ako o ´real and raw´ (skutočnom a neupravenom) a snaží sa robiť hudbu tak jednoduchú a úprimnú ako je to len možné.

V roku 2013 nahral svoj prvý sólový akustický album ´Space Rollercoaster´ s dvanástimi skladbami. V súčasnosti pripravuje svoj druhý album ´In Between The Echoes´. Danielovi martinskí fanúšikovia mali možnosť vypočuť si jeho muziku na doposiaľ štyroch koncertoch, ktoré od roku 2012 odohral v Bar Museum.

 

Prečo si sa rozhodol stráviť čas na Slovensku?

V podstate preto, že moja priateľka je zo Slovenska. Prvý krát sme spolu pricestovali na Slovensko v roku 2008. Opýtala sa ma, či by som chcel ísť v lete na Slovensko a keďže milujem cestovanie, rozhodol som sa ísť s ňou. Cestovali sme na Oravu a vlakom na východ Slovenska. Strávlili sme cas v Spišskom Hrhove. Je to skutočne nádherné a ničím nerušené miesto, každý v dedine sa vám zdraví keď ráno prechádzate ulicou. Je to veľmi prívetivé. Bola to pre mňa úplne nová skúsenosť. Uprednostňujem tráviť čas s domácimi ľuďmi. Je to pre mňa určite zaujímavejšie, ako byť obklopený turistami na turistických miestach. Vždy som sa snažil objavovať kultúru skutočných ľudí. Slovensko je v tomto smere pre mňa fantastickým miestom na trávenie dovolenky.

 

Čo si vedel o Slovensku pred tým, než si sem prišiel?

Vedel som, že Slovensko je krajina vo východnej Európe, ale nikdy predtým som nestretol žiadnych Slovákov. Takže tento nový svet sa mi veľmi páčil.

 

Čo sa ti na Slovensku páči najviac?

Povedal by som, že hory - pohorie Tatier aj Fatry a najmä prívetivosť a priateľskosť, ktorú pociťujem zo strany miestnych ľudí. Páčia sa mi slovenské tradície, mám rád slovenské jedlo a pivo.

 

Prečo si sa rozhodol hrať v  Bar Museu?

Pred mojimi narodeninami v roku 2012 sme sa zastavili v jednom bare v centre Martina, a pýtali sme sa kde v okoli hráva živá muzika. Mladá barmanka nás nasmerovala do Bar Museum. Tam sme sa stretli a porozprávali s Ľubošom, majiteľom baru, vypočul si niečo z mojej muziky a páčilo sa mu to. Tak sa začala naša spolupráca, zahral som a ľuďom sa to páčilo. Od roku 2012 som tam hral štyri krát, z toho dva krát v deň mojich narodenín.

 

Kedy sa začala tvoja hudobná kariéra vo Veľkej Británii?

Ťažko povedať. Na gitaru som začal hrať keď som bol veľmi mladý, možno v trinástich rokoch. Nikdy som nechodil na hodiny gitary, nikdy som na to ani len nepomyslel. Keď bolo vonku príliš daždivé počasie na to, aby som hral futbal, vzal som si gitaru a hral som. A pomaly som sa naučil hrať svojim vlastným štýlom.

 

Kde zvyčajne vystupuješ v Británii?

Hrávam v kluboch, puboch, divadlách, na malých festivaloch. Nedávno som hral v jednom klube v centre Manchestra. Je príjemné cítiť spojenie s ľuďmi a s hudbou.

 

Uvažoval si niekedy nad tým, kde na Slovensku by si si ešte chcel zahrať?

Chcel by som si zahrať na festivale Pohoda. V poslednej dobe som sa stretol s mnohými ľuďmi zo Slovenska, ktorí tento festival milujú. Hrať na „pódiu Bažant" by bolo vrcholnou udalosťou môjho života. Ale hrať v Bar Museum je vždy pre mňa vrcholnou udalosťou roka!

 

Sú nejaké kapely zo Slovenska, ktorých hudba sa ti páči?

Chiki liki tua je moja obľúbená kapela. Počúvam aj Karla Kryla. Samozrejme, že nerozumiem všetkým textom, ale dokážem rozpoznať emócie, ktoré sú v jeho textoch obsiahnuté. Myslím že je to hudba, ktorá mi je v istom zmysle najbližšia, pretože ide iba o akustickú gitaru a vokály, a je to tiež živá hudba. Spôsob, akým Karel Kryl spieval je pre mňa veľmi inšpirujúci. Viem, že to, čo hovorí, myslí vážne. Dúfam, že niečo podobné ľudia vidia aj v mojej hudbe, bez ohľadu na to, či rozumejú slovám, alebo nie.

 

Čo pripravuješ tento rok?

Mám množstvo ponúk a budem hrať kdekoľvek, keď ma o to požiadajú. Nemám nejaký konkrétny cieľ, ale určite budem neustále nahrávať. Mám viac ako 200 piesní, ktoré musím nahrať pred tým než zomriem a potom zomriem spokojný. Ale musím ich všetky nahrať. Mám ich na kazetách z dôb, keď som mal veľa času, z dôb, keď som nepísal so zámerom komukoľvek tieto skladby hrať. Písal som pesničky sám pre seba, ako určitú formu denníka. Ale keď si ich ľudia vypočuli, povzbudili ma hrať tieto piesne aj verejne. Poradie pesničiek, ktoré nahrávam, nevyberám takticky. Ide skôr o náhodný výber. Niektoré z nich sú 20 rokov staré. Skladby, ktoré som nahral, som pred časom začal umiestňovať na www.soundcloud.com. Je to online priestor, ktorý mi umožňuje dokumentovať moju hudbu pre moju rodinu a pre mojich priateľov. Očakával som, že v priebehu roka si moju hudbu vypočuje možno 1000 ľudí, ale ľudia po celom svete zdieľali moje skladby a vďaka tomu majú už viac ako 30 000 vypočutí.

Danielovu hudbu nájdete na:

Bandcamp: https://danielwilliamson.bandcamp.com/

Soundcloud: https://soundcloud.com/danielwilliamsonacoustic

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn