pondelok, 20 október 2014 00:00

Miroslav Frolo: Ani vo sne by mi nenapadlo, že do Martina donesieme tak veľa prvenstiev a titulov

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Miroslav Frolo: Ani vo sne by mi nenapadlo, že do Martina donesieme tak veľa prvenstiev a titulov Miroslav Frolo: Ani vo sne by mi nenapadlo, že do Martina donesieme tak veľa prvenstiev a titulov

Tanečníci z Deepu vytancovali na majstrovstvách sveta v tanečnom štýle disco ďalší titul druhého vicemajstra sveta. Súťaž, ktorá sa v polovici októbra konala v talianskom Turíne, bola bodkou sezóny. O nej sa rozprávame so zakladateľom a vedúcim klubu Miroslavom Frolom.

Sumarizácia výsledkov Tanečného klubu Deep môže byť vzhľadom na množstvo úspechov za túto sezónu pomerne vyčerpávajúca záležitosť. Začať môžete od začiatku. Najprv ste štartovali na slovenských majstrovských súťažiach.

Začnem majstrovstvami Slovenska v tanečnom štýle hip-hop, ktoré sa konali v Košiciach. Úžasnú atmosféru podujatia nám ešte viac zlepšili naše dosiahnuté úspechy. Juniorky získali titul majstra a vicemajstra Slovenska. Detská skupina Déry získala bronzovú medailu. O týždeň neskôr sme cestovali opačným smerom – do Bratislavy. V bratislavskom Istropolise sa konali majstrovstvá slovenska v disco tancoch a v street dance show. Darilo sa deťom aj juniorkám. Detská a aj juniorská disco skupina získali titul vicemajstra Slovenska. V street dance show získali deti s choreografiou Cosmic titul majstra Slovenska. Za zmienku stojí, že táto choreografia dostala od všetkých piatich porotcov tú najvyššiu známku. Vtedy mi prvýkrát napadla myšlienka, že toto nie je posledný úspech tejto choreografie. Ako sa neskôr ukázalo v Litve, moja predtucha sa naplnila.

Šnúru zahraničných súťaži ste začali v lete a začiatkom júla ste  odcestovali do litovského Kaunasu na majstrovstvá Európy v disciplíne street dance show. Súčasťou šampionátu bol aj Svetový pohár v tanečnom štýle hip-hop. Ako ste boli spokojný s umiesneniami?

Umiestnenie boli lepšie ako som očakával. Pretože ani vo sne by m nenapadlo, že do Martina donesieme tak veľa prvenstiev a titulov. Na svetovom pohári sme získali zlato až v piatich disciplínach, a taktiež sme získali striebornú a bronzovú medailu. Čo sa týka majstrovstiev Európy v street dance show, tu sa potvrdili moje odhady. Detská choreografia Cosmic získala titul majstra Európy a juniorská choreografia Inside out získala titul vicemajstra Európy.

Prázdniny sú síce určené na oddych. Vo vašom prípade to asi neplatí, pretože hneď ako sa prázdniny začali, ste balili kufre do zahraničia opäť. Cestovali ste do Talianska, Česka a Nemecka. Ako ste zvládli úlohu reprezentantov na týchto šampionátoch?

Reprezentovať Martin a Slovensko je pre nás veľká česť. Zároveň sme s rovnakou dávkou rešpektu pristúpili aj ku tréningom, čo sa odzrkadlilo na výsledkoch. Najviac sa spomedzi spomenutých šampionátov darilo v Ústí nad Labem. Tam sa konali majstrovstvá sveta v disciplínach street dance show. Medailové umiestnenie sme získali v štyroch disciplínach a zároveň sme získali titul druhého vicemajstra sveta v street dance show.

Sezónu ste ukončili v talianskom Turíne, kde sa konali majstrovstvá sveta v disco tancoch. Ukončili ste ju s úsmevom na tvári?

Určite áno. Juniorská skupina Trója získala ďalší titul druhého vicemajtra sveta. Takže, na úsmev sme mali dôvod určite. Myslím, že s pocitom spokojnosti môžem dať bodku za touto sezónou. Teší ma fakt, že neustále obnovujeme členskú základňu. Dopĺňame tanečníkov, hľadáme nové talenty a snažíme sa ich rozvíjať. Keď vidím, ako deti pristupujú ku tréningom, doprial by som medaile všetkým. Niekedy sa ale stáva, že umiestnenia tanečníkov sa nestotožňujú s výkonom, ktorý podali na parkete. Sem-tam aj tanečník jednoducho nemá svoj deň. Aj takéto chvíle sú, ale aj to patrí k tanečnému športu. Súťažiť začali pomerne noví tanečníci v skupinách Divy, Redy a Deci. Tieto skupiny majú skutočne veľkú perspektívu a potenciál. Zlepšujú sa každou súťažou.

Deep však nie je len o tanci, aj keď široká verejnosť si vás spája práve s ním

Áno, je to tak. Tanečníci z Deepu fungujú v rámci Súkromnej základnej umeleckej školy Maše Haľamovej a Súkromného centra voľného času Tanečného klubu Deep. Z toho vyplýva, že deťom a mládeži ponúkame nielen tanec. Máme plnohodnotne rozvinutý výtvarný odbor. Mladí výtvarníci sa venujú kresbe, maľbe, grafike, tvoria animácie, modelujú, pracujú s keramikou. Ocenenia zo súťaží nosia nielen tanečníci, ale aj výtvarníci. Výborne sa rozvíja aj hudobný odbor a literárno-dramatický odbor. Kvalitu výučby podmieňujú pedagógovia a vybavenie, ktoré v škole a v centre voľného času máme. Nezaháľame ani cez prázdniny. Práve naopak. Pre deti organizujeme prímestské letné tábory, ktoré sú vyhľadávané. Počas školského roka usporadúvame v budove nášho Deep dance centra besiedky, karnevaly, kempy. Organizujeme aj workshopy. Neraz ich vedú osobnosti z tanečného sveta ako napríklad Melánia Kasenčákova alebo Henry Link, ktorý spolupracoval s Michaelom Jacskonom. V prvý deň usporadúvame pre deti festival Škola volá.

Dosiahli ste veľa úspechov. Tanečný klub Deep, Súkromná základná umelecká škola Maše Haľamovej a Centrum voľného času Tanečného klubu Deep prosperujú. Ostali vám nejaké ambície do budúcnosti?

Nenazval by som to ambíciou, skôr by som to označil ako moje osobné želanie. Želám si, aby sa nám darilo i naďalej. Stále hľadám nové talenty. Želám si, aby deti nesedeli len za počítačmi, ale venovali sa nejakej voľnočasovej aktivite, ktorej sa budú venovať s chuťou a s radosťou.

 

Autor: Gabriela Avramová © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn