Vytlačiť túto stránku
utorok, 28 október 2014 20:53

Eva Lacová: Môj sen, že okuliare raz nebudem potrebovať sa stal skutočnosťou

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
Eva Lacová: Môj sen, že okuliare raz nebudem potrebovať sa stal skutočnosťou Eva Lacová: Môj sen, že okuliare raz nebudem potrebovať sa stal skutočnosťou

S moderátorkou Rádia Rebeca Evou Lacovou sme sa porozprávali o jej novom svete bez okuliarov. Dioptrií ju zbavila operácia LASEK 6D, ktorú len nedávno podstúpila na martinskej očnej klinike UVEA Mediklinik. Eva sa s nami podelila o svoje dojmy z kliniky, personálu i samotného zákroku. V rozhovore prinášame aj užitočné informácie a rady pre všetkých, ktorí nad korekciou zraku uvažujú.

Čo vás viedlo k rozhodnutiu podstúpiť operáciu očí?

Okuliare nosím od detstva. S mojimi dioptriami -4,25 a -3,25 som sa bez nich nemohla nikde pohnúť ani na krok. Pamätám si rozbité sklá pri školských loptových hrách, vykrivený  rám a dennodenné čistenie skiel všemožnými prostriedkami. Hoci sa rámy vyrábali tak, aby mali čo najatraktívnejší vzhľad, i tak som si na ne nikdy poriadne nezvykla. S úsmevom spomínam ako som závidela tým, ktorí v lete nosili slnečné okuliare. Mne boli tiež slnečné lúče nepríjemné, no žiaľ, musela som ich zniesť.

 

Máte skúsenosti aj s kontaktnými šošovkami?

Na kontaktné šošovky som presedlala na vysokej škole. Konečne som mohla nosiť slnečné okuliare a chrániť si tak svoj zrak a hlavne, mala som pocit, že konečne moje oči patrične vyniknú. Aj s nimi som si užila kopu nepríjemných zážitkov, napríklad roztrhnutú kontaktnú šošovku v oku, ktorej kúsky mi očná lekárka musela vyberať spod viečka. Aj napriek tomu, že šošovky poskytujú vyšší komfort ako okuliare, stále to nebolo ono. A preto som bola rozhodnutá, že raz podstúpim korekciu zraku excimerom.

 

Prečo ste sa rozhodla práve pre UVEA Mediklinik?

S očnými zariadeniami venujúcimi sa korekcii zraku sa na Slovensku v predchádzajúcich rokoch vrece roztrhlo, stále som však čakala a verila, že jedno také vznikne aj v Martine. A stalo sa. Vyrástlo mi priamo pod nosom, dokonca na rovnakej ulici, na ktorej bývam. Na základe dobrej referencie som sa tu objednala na vyšetrenie.

 

Aký máte s novej očnej kliniky dojem?

Prístup personálu očnej kliniky UVEA bol na veľmi vysokej úrovni. Všetko je vám podrobne vysvetlené, nemusíte mať obavy, že by ste vašimi otázkami otravovali, dostanete toľko času a priestoru koľko potrebujete. Veľmi dobre na mňa pôsobilo aj prostredie. Všade bolo dokonale čisto, kládla som si otázku: „Som fakt v Martine?“. Čo tiež oceníte je, že sa nemusí kvôli vyšetreniam „nabehať“, všetky podrobné vyšetrenia prebiehali len v dvoch prepojených miestnostiach. V rámci vyšetrenia som bola neustále informovaná o tom, čo pomocou každého jedného prístroja zisťujú, všetko prebiehalo bezbolestne, takže strach nie je na mieste. Na záver vyšetrenia som dostala od recepčnej dokumenty týkajúce sa odporúčaného zákroku, ktoré som si doma v pokoji preštudovala. Vďaka skvelému prístupu, ktorým vo mne kolektív vzbudil naozaj veľkú dôveru, som sa rozhodla, že im zverím môj zrak a o týždeň som absolvovala zákrok excimerovým laserom.

Ako hodnotíte samotný zákrok?

Vďaka kvapkám na znecitlivenie oka počas samotnej operácie žiadnu bolesť necítite. Jediné, čo môžete pociťovať je menší tlak. Počas zákroku som dokonca komunikovala s lekárom, a pýtala sa, či všetko prebieha v poriadku. Tesne po zákroku vidíte ako „cez sklo“. Tento stav však trvá krátko, oči začnú byť citlivé a potrebujete slnečné okuliare, lebo denné svetlo vám prekáža. Nezabudnite si ich zobrať v deň operácie so sebou.

 

A na čo sa treba pripraviť potom?

Je vhodné si zabezpečiť doprovod, asistenciu blízkeho môžete potrebovať aj po zvyšok dňa. V predstihu si tiež pripravte slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom, oceníte ich akonáhle vyjdete z kliniky. Ak budete mať bolesti, stačia bežné lieky proti bolesti hlavy. Prvý deň po operácií to ešte môže bolieť, so spomínanými liekmi to však zvládnete. Ale nemusíte to preháňať. Každý deň si kvapkáte do oka kvapky, ktoré dostanete po zákroku na klinike, aby sa oko rýchlejšie zahojilo. Šetrite sa. Oddychujte. Oči si po operácií nemôžete umývať, počítajte s menším opuchom viečok a citlivosťou na priame svetlo. Na druhý deň po operácií idete na kontrolu. Ďalšiu absolvujete o 4 dni, kedy vám vyberú kontaktné šošovky, ktoré vám do oka vložili v rámci zákroku.

 

A ako hodnotíte výsledok?

Zlepšenie zraku som začala vnímať prakticky ihneď po zákroku. Sledovať televíziu, vybaviť to najnutnejšie prostredníctvom mobilu, som mohla už po troch dňoch aktívneho oddychu. Šoférovať som začala piaty deň po operácii. Aktuálne sa už aktívne venujem práci moderátorky v Rádiu Rebeca. Čo sa týka samotného zraku, je to pre mňa zázrak. Hoci som hneď nevidela absolútne dobre, vnímala som, že každý deň sa môj zrak zlepšuje. Väčšina ľudí, ktorí majú zdravý zrak, si tento dar neuvedomujú. Môj sen, že okuliare, roztoky, zvlhčujúce kvapky do očí a kontaktné šošovky jedného dňa už nebudem potrebovať sa stal skutočnosťou. A za to patrí moja vďaka celému kolektívu očnej kliniky UVEA Mediklinik v Martine, predovšetkým MUDr. Jaroslavovi Niklovi. Rozdiel je skutočne vidieť.

 

Autor: Mgr. Eva Lacová © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky