Marek Ďurana: vek je len číslo a nikdy nie je neskoro začať s tréningom

ČLÁNOK POKRAČUJE POD VIDEOM

piatok, 01 september 2017 18:01

Cesta harmónie v kruhu prostredníctvom bojového umenia

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Cesta harmónie v kruhu prostredníctvom bojového umenia Cesta harmónie v kruhu prostredníctvom bojového umenia

Bojové umenie s netradičným názvom Won Hwa Do patrí v Ázii ku jedným z najznámejších, na Slovensku sa trénuje od roku 1992 a zatiaľ sa nachádza v tieni iných bojových umení. O jeho popularizáciu sa snaží Martinčan Marek Ďurana, ktorý je zároveň viceprezidentom slovenskej asociácie Won Hwa Do.

Kedy ste sa prvýkrát stretli s týmto bojovým umením?

 

V roku 1999 som začal ako žiak základnej školy na podnet kamaráta trénovať.  Toto bojové umenie ma zaujalo do takej miery, že som v tréningoch pokračoval aj počas stredoškolských štúdií. Ako študent strednej školy som sa stal najmladším  certifikovaným trénerom v Európe tohto bojového umenia. Počas sedemnástich rokoch mojej kariéry som získal purpurovo-zelený majstrovský pás. Momentálne sa snažím o popularizáciu Won Hwa Do medzi deťmi a mládežou.

 

Na akom princípe funguje Won Wha Do?

 

Názov Won Wha Do v preklade znamená „Cesta harmónie v kruhu“. Využíva v oblasti tréningu základných pohybov (foriem so zbraňou aj bez zbrane), aplikácie (techniky) voči ozbrojenému aj neozbrojenému útočníkovi, kde sa využívajú údery, kopy, páky, prehody a znehybnenia, tzv. fixácie. Taktiež zahrňuje dýchacie, strečingové a gymnastické cvičenia. Od iných bojových umení sa odlišuje tým, že vo Won Hwa De sa obrana a útok robia zároveň resp. jedným pohybom. Okrem toho sa na tréningoch venujeme nácviku súborov cvičení proti imaginárnemu protivníkovi, ktoré sú známe aj pod názvom „kata“. Taktiež trénujeme s palicami  a inými pomôckami.

 

 

Vzhľadom na to, že Won Hwa Do je na Slovensku je menej známym bojovým umením, nie je známa ani jeho história

 

Toto bojové umenie bolo založené v roku 1972 v Južnej Kórei. Jeho zakladateľom je Han Bon Ki zo Soulu. V sebe zahŕňa viac než 5 tisíc ročnú tradíciu kórejského národa. Aj preto sa v tréningu WHD (skratka pre Won Hwa Do) kladie veľký dôraz nielen na kondíciu, posilňovanie svalstva, ale taktiež aj na flexibilitu a odolnosť a na maximálne precízne technické prevedenie.

 

Aké predpoklady musí mať budúci žiak, resp. váš budúci študent?

 

V prvom rade musí mať chuť a ostatné príde samo. Záujemca o toto bojové umenie zo začiatku nemusí byť silný, ohybný a nemusí byť ani fyzický zdatný. Všetky tieto schopnosti získa prostredníctvom poctivého tréningu pod mojím vedením. V súčasnosti pôsobíme ako krúžok v Súkromnom centre voľného času TK Deep a trénujeme v priestoroch športovej haly Zdena Kozáka na Podháji a taktiež v budove Deep Dance Centra na Ľadovni.

 

 

Ak má niekto záujem trénovať toto bojové umenie, stačí do 14. septembra vyplniť prihlášku, pričom nábor sa koná v priebehu celého roka. Čo sa týka veku, prijímame deti od 6 rokov, dievčatá aj chlapcov. Tréningy sú prispôsobené veku a taktiež schopnostiam žiaka. Podotýkam, vek je len číslo a nikdy nie je neskoro začať s tréningom. Mám zverenca, ktorý má 55 rokov a začal trénovať vo veku 49 rokov, nemal za sebou žiadnu športovú minulosť a mal problémy s chrbticou. Dnes dosahuje výborné výsledky a stále napreduje.

 

 

Aký výsledok bude mať poctivá tréningová dochádzka?

 

Wo Hwa Do je napríklad vhodné pre hyperaktívne deti. Deti okrem fyzických benefitov (ohybnosť, sila, dynamika) získajú aj disciplínu a  zdravé sebavedomie, čo sa prejaví nielen v súkromí, ale aj v medziľudských vzťahoch.

 

Čo sa týka konkrétne vašej kariéry. Uveďte aspoň pár nedávnych úspechov

 

Začiatkom júla sa v Litve uskutočnil desiaty ročník festivalu pod vedením grandmajstra Choik-Huna. Svojich zástupcov malo toto celoeurópske športové podujatie aj z radov Martinčanov. V rámci festivalu, ktorý prebiehal od 29. júna do 4. júla 2017 sa organizovalo aj školenie, ktoré sa uskutočňuje každoročne v inej krajine. Slovensko bolo hostiteľom minulý rok, pričom hostiteľom je každý rok iná krajina a v roku 2018 pripadne organizátorská štafeta Japonsku.

 

Samozrejme, plánujeme vycestovať aj tam. Do Litvy tento rok cestovalo 15-členné zastúpenie Martinčanov pod mojím vedením, vzhľadom na to, že zastávam post viceprezidenta slovenskej asociácie Won Hwa Do. Za zmienku stojí, že náš martinský klub patrí medzi najstaršie a aj v súčasnosti najpočetnejšie na Slovensku. Toto podujatie sa mi vryje do pamäte, pretože mi osobne odovzdal majstrovský pás samotný grandmaster, ktorý je úplne najvyšším technickým majstrom tohto bojového umenia. V máji tohto roku privítame v Martine kórejského majstra Buyn Deok Lee, ktorý je zakladateľom tohto bojového umenia v Európe, konkrétne vo Viedni.

 

Ak by ste radi Mareka kontaktovali, môžete ho osloviť na čísle 0917 450 080 alebo cez email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. či Facebook.

Ďaľšie informácie

  • Video+: Video+
Mgr. Gabriela Avramová

Prispievateľka Turiec Online

Marketingový manažér Deep Production, Deep Dance Center, Súkromné centrum voľného času Tanečného klubu Deep, Súkromná základná umelecká škola M. Haľamovej.