Chyba

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov prettycool sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

utorok, 13 november 2012 21:11

Dušan Pavlov a hudobná skupina Pretty Cool z Martina. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(43 hlasov)
Dušan Pavlov a hudobná skupina Pretty Cool z Martina. Dušan Pavlov a hudobná skupina Pretty Cool z Martina.

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov prettycool sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

Michalovčanovi prirástol Martin k srdcu. S hudbou sa stretáva od svojich pätnástich rokov. Dušan Pavlov alias dEmO je zakladateľom skupiny Pretty Cool, v ktorej hrá na basgitare a skladá takmer všetky piesne. Do Martina prišiel už počas detstva a v súčasnosti okrem kapely podniká vo firme Dejmark s farbami Tikkurila.

Kde sú začiatky skupiny Pretty Cool a prečo si ju založil práve v Martine?

"Presťahovali sme sa z Michaloviec keď tu otec začal pracovať. V Martine som prakticky vyrástol. Bol som členom skupín Pharao, Pid Kreung, Sarkazma, chvíľu som hral v Oryon a napokon som sa rozhodol založiť vlastnú popovú kapelu. Časť rodiny má hudobné korene a aj mňa to zaujímalo. Cieľom bolo založiť veľkú kapelu, vydávať albumy, robiť profesionálne klipy a tak sme to v roku 2007 skúsili. Vytvorili sme prvý album s názvom Pestroraký."

Čo nasledovalo, aké boli ohlasy?

"Rozvinulo sa to pomerne dobre, získali sme stálych fanúšikov a skupina sa stala známou. V roku 2009 sme vydali album EneRRRrrrgia v spolupráci s producentom Jurajom Kupcom, ktorý je známy naštartovaním kapiel No Name, Peter Cmorík, spoluprácou s Janou Kirschner a ďalšími."

Manažérom skupiny si Ty, čo to obnáša?

"Ja som vlastne taká šedá eminencia. Všetko organizujem, pripravujem program, píšem texty. Naše hlavné cieľové teritórium je Slovensko. Skúsili sme to aj v Česku a získali sme tam veľmi pozitívne ohlasy."

Ako by si teda charakterizoval českého fanúšika, je iný ako domáci?

"Áno, je to iné. Je to paradox našich regiónov. Český fanúšik privíta slovenské kapely emotívnejšie. Kupujú si CD, čakajú na autogramy. Ale je to aj naopak, keď príde česká kapela na Slovensko. Zrejme je to tým nádychom zahraničnej skupiny, aj keď sme v podstate susedné krajiny."

Hovoril si o rôznych podujatiach. Kde všade ste koncertovali?

"Tých akcií je množstvo. Prvé koncerty boli v roku 2007 v Elefante a Kozli v Martine. Boli sme na festivaloch ako Orange Joj Music Summer, MT Summer Fest, Festival Červeník a inde. V Turci nás mohli vidieť naposledy 21.09.2012 na akcii dni mesta Vrútky."

Stali sa aj nejaké prúsery na koncertoch?

"Určite, zopár ich bolo. Spomínam si ako sme robili predkapelu známej metalovej skupine Arakain a chceli sme ich potešiť metalovým sólom na bicích. Nesprávne som to interpretoval a zrejme sa urazili, nakoniec to ale dobre dopadlo."
{gallery}prettycool{/gallery}

Pripravujete nejaké novinky pre budúci rok?

"Určite bude mnoho koncertov, naši fanúšikovia nájdu všetko na webe. Plánujeme aj vydanie štvrtého albumu. Hotový bude do dvoch rokov. Pripraviť texty a zhudobniť ich trvá pomerne dlho. Už sa začíname na to pripravovať."

Ako vnímaš objem slovenskej hudby v domácich rádiách?

"Slovenskí interpreti sú rozhodne hraní menej. Neviem posúdiť ako prebieha také rozhodnutie čo kto bude hrať. Závisí to od kvality hudby. V zahraničí sa robia testy počúvanosti, kedy ľudia určia či sa im skladba páči alebo nie. Pokúšali sme sa dostať do Expresu ale zatiaľ to nevyšlo. V menších alebo regionálnych rádiách nás ale hrávajú."

Ako by sa podľa Teba mala presadiť začínajúca kapela?

"Vždy si budem stáť za tým, že kapela to nie je len jedna pesnička. Je to celý tím, tvorba povedomia, marketing. Povedzme ak vytiahnem Lady Gaga, koľko ona robí rozruchu... O novej kapele a jej členoch jednoducho ľudia musia vedieť. A rozhodne nemôžu sedieť v skúšobni, musia ísť von a hrať. Konkurencia je tu veľká. Priestor vytvárajú aj rôzne súťaže, napríklad SuperStar."

SuperStar je teda priestor ako sa presadiť?

"Ak je človek dobrý tak áno. Napokon inak by nepostúpil. Musíme si ale uvedomiť že je to viac menej púťová atrakcia. Za dva tri roky je tá hviezda odkázaná na vlastný marketing a vlastné výkony. Je v takej pozícii ako sme my. Musí sa ďalej rozvíjať inak sa na to meno zabudne."

Čo hovoríš na združenie SOZA, poplatky za hudbu a jej sťahovanie?

"Aktuálna téma. Sledoval som vyhlásenia pána Repčíka ako obhajoval poplatky za stužkové a podobne. Bolo to pomerne nevhodné a neprofesionálne. Na druhej strane autorom treba za diela zaplatiť. Keby sme za každé stiahnutie alebo prehratie našej mp3 dostali 1 cent, tak by to vychádzalo. To boli časy, keď boli iba platne a neexistoval internet."

Ako teda to financovanie funguje?

"Momentálne je celý systém poplatkov od SOZA pre ľudí veľkou neznámou. Mali by robiť väčšiu osvetu o tom čo robia, že to nie je žiadne výpalníctvo ale chlieb pre umelcov, autorov diel. Dostávame peniaze za hranie v rádiách, z televízie aj za živé vystúpenia. A keď niečo príde, kúpime si za to napríklad novú činelu (vtip). Vždy je to však menej ako do hudby investujeme."

Si spolumajiteľom a manažérom firmy Dejmark, stíhaš to?

"Áno, dá sa to celkom dobre skĺbiť. Hudba je zábava a Dejmark práca. Otec začal v roku 1993 podnikať v stavebníctve a potom sa k tomu pridal aj predaj farieb. Ja som do firmy vstúpil počas vysokej školy."

Skúšobňa skupiny Pretty Cool.

Rozhovor bol autorizovaný.

Web skupiny Pretty Cool: www.prettycool.sk

{fcomment lang=sk_SK}

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn