pondelok, 08 január 2018 19:57

Martinčan Riko Chovanec: miešaný drink musí mať príbeh Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
Martinčan Riko Chovanec: miešaný drink musí mať príbeh Martinčan Riko Chovanec: miešaný drink musí mať príbeh

Vycestoval do zahraničia, zažil, naučil sa a dnes je z neho talentovaný a skvelý majster miešania drinkov. Riko Chovanec sa radí k slovenskej špičke barmanov, no jeho začiatky neboli vôbec jednoduché.

V roku 2006 odišiel do Anglicka a pochopiteľne, kvôli nedostatkom skúseností a nie ešte perfektnej angličtine, začínal ako umývač riadu v pizzerii. Po troch mesiacoch si jeho nadriadení všimli, že má veľký záujem robiť niečo viac. Povýšili ho na kuchára, no táto pozícia ho tiež ani zďaleka neuspokojila. Pri peci bolo veľké teplo a nemal chuť stáť len za pultom, chcel byť viacej so samotnými zákazníkmi. Rozhodol sa, že sa vráti naspäť na Slovensko. V tej dobe jeho známi akurát otvárali jeden klub, v ktorom Riko nadobudol svoje prvé barmanské skúsenosti. Naučil sa ako nalievať a podávať drinky či čapovať pivo. Začalo ho to baviť a tak si povedal, že by sa chcel skúsiť poriadne priučiť niečomu podobnému v zahraničí.

 

Vrátil sa naspäť do Anglicka, kde spočiatku pracoval v pekárni. Neskôr dostal ponuku, či by nechcel pracovať v štvorhviezdičkovom hoteli. Na pohovore mal asi minútu na to, aby sa rozhodol, či chce robiť barmana alebo čašníka. Ako sám vraví, vtedy ešte vôbec nebol rozhodnutý, čo chcel v živote robiť, no srdce mu napovedalo, že to má byť barman. Prijali ho a začal pracovať ako asistent barmana. Na tejto pozícii sa naučil robiť základné drinky, obsluhovať ľudí a základné frázy po anglicky. Jeho nadriadení videli, že ho to baví a že má chuť sa zlepšovať, tak mu zaplatili trojmesačný barmanský kurz. Skúšku absolvoval s úspešným hodnotením a hneď ho v hoteli zamestnali ako hlavného barmana. Podľa jeho slov to bola oveľa väčšia zodpovednosť a musel sa naozaj snažiť. Doma sa začal intenzívnejšie učiť angličtinu a tiež sa učil receptúry stoviek klasických drinkov.

 

 

Po 3 rokoch v hoteli mal chuť skúsiť niečo iné. Našiel si prácu v najväčšom bourbon bare mimo USA, v Rockwell bare, kde nastúpil ako hlavný barman. Skúsenosti tu zbieral asi 2 roky a medzi tým dostal aj niekoľko ponúk na vyššie pozície. Manažérske pozície ho ale nelákali, stále chcel robiť drinky pre ľudí, kde mal väčšiu možnosť byť sám sebou, väčšiu voľnosť a priestor naučiť sa niečo nové.  

 

Svoju prácu robil poctivo, všimol si ho nový manažér

 

Išlo o novootvorený bar, ktorého zaujímavosťou bolo, že bol zhotovený v bývalej ženskej väznici v centre Londýna. Tam však už mal väčšiu zodpovednosť za budovanie dobrého mena nového baru. Motivovali ho platom a po piatich rokoch barmanských skúsenosti a jazykových zručnosti si povedal, že ide do toho. „Bar bol založený na tom, že to bola úplne iná skúsenosť pre zákazníkov, mohli si tam objednávať jedlá a drinky pomocou aplikácie. Bar mal niekoľko komôr, čo boli vlastne cely z väznice, každá komora mala vlastný zvukový systém a tak mohli ľudia počúvať aj vlastnú hudbu,“ vysvetľuje.  Aj tu po roku a pol získal veľa nových kontaktov.

 

Po niekoľkých rokoch v hektickom Londýne sa aj s priateľkou rozhodli, že budú cestovať. No ani vtedy nelenil a neustále počas cestovania po svete chodil na školenia varenia, destilácie alebo ho učili barmani z rôznych kútov sveta, ako sa po správnosti miešajú ich lokálne drinky a z akých ingrediencií sa robia. Po návrate do Anglicka mal jasnú víziu, čo nové by chcel do ďalšieho baru priniesť.

 

 

Pri hľadaní práce natrafil na veľmi lukratívnu reštauráciu, ktorá sa nachádzala v kedysi najnebezpečnejšej východnej časti Londýna – Hackney. Bola to reštaurácia pre obyčajných ľudí, no s plnohodnotným servisom. Tam pracoval ako bar manažér, čo bola podľa jeho slov pre neho veľká výzva, nakoľko pred tým robil len v luxusných hoteloch. „Tam som sa naučil, že sa dá pracovať aj v uvoľnenej atmosfére a bol som veľmi prekvapený, že stále existujú bary a reštaurácie, kde majiteľ môže byť tvoj kamarát a všetci si navzájom pomáhate,“ vyjadril sa. To bola prvá reštaurácia, ktorá mu dala voľnú ruku na robenie drinkov. „Museli byť však sezónne a nesmeli byť z mainstreamových fliaš. Musel som objednávať také fľaše a alkohol, ktorý  je niečím iným zaujímavý a nie je ešte veľmi populárny. Tým, že nie sú populárne, vzniká viac priestoru o nich hovoriť,“ vysvetľuje.

 

Neznáme značky alkoholu spôsobili, že sa na nich ľudia pýtali a on im ako barman mohol o nich porozprávať a odporučiť, čím tak urobili väčší predaj. Zákazníkom priniesli novú skúsenosť. Koncept tejto reštaurácie bol založený na tom, že každý deň pred otvorením mali všetci debatu o tom, čo idú robiť, či už to bol umývač riadu alebo manažér. Riko hovorí: „Táto koncepcia ma veľa naučila, a teda že nie je podstatný iba samotný predaj ako v tých veľkých hoteloch a používanie veľkých a drahých značiek. Mal som oveľa menej fliaš, z ktorými som mohol pracovať. Podľa mňa taký minimalistický prístup k produktu by mal byť všade.“

 

Trendom je organickosť – nová vlna modernej gastronómie

 

Netreba silou mocou používať plast a treba sa snažiť robiť čo najmenší odpad. Príkladom sú kovové alebo papierové slamky. Ako sa sám vyjadril, bolo mu tam dobre, ale zase mal pocit, že by mal urobiť niečo viac. Neskôr začal pracovať inde ako hlavný bar manažér, kde mal na starosti párovanie drinkov s jedlom. V reštaurácii mali jedného veľmi uznávaného šéfkuchára, ktorý však zvykol menil recepty aj zo dňa na deň. Preto musel okamžite vedieť reagovať a robiť drinky tak, aby sa hodili ku jedlu. Toto ho posunulo tak ďaleko a smeje sa, že teraz by hádam nemal problém urobiť nejaký drink aj z dažďovej vody. Podľa jeho slov, 24 hodín denne myslel na to, aký spraví nový recept drinku, aby sa hodil k jedlu a akú novú ingredienciu by do nich pridal, aby sa z reštaurácie stalo špeciálnejšie miesto. Tá sa nachádzala tiež v časti Hackney, kde, ako sa vyjadril, „žijú samí hipsteri a hipisáci a tí sa trendovo posúvajú rýchlo dopredu. My sme chceli s nimi udržať tempo.

 

 

Mottom reštaurácie bolo, “to čo robíme, robíme poriadne“. Veď nie nadarmo dostali aj uznávanú hviezdu Michelin Star a to nielen kvôli tomu, že podávali nevšedné jedlá a drinky a európske biodynamické vína, ale hlavne preto, lebo všetci, ktorí tam pracovali, vedeli o jedlách a drinkoch aj hovoriť.

 

Po jedenástich rokoch v Anglicku prestal Rika baviť londýnsky životný štýl a ani peniaze neboli až tak motivujúce. Hoci sú podľa jeho slov slovenskí barmani v Londýne veľmi rešpektovaní, tvrdí, že človek už zrejme po tých rokoch túži po väčšom pokoji. Zároveň má ašpiráciu zaúčať barmanov na Slovensku. „Myslím si, že kvalita drinkov u nás je veľmi zlá. A preto sa tu podľa mňa ponúka priestor, aby sa pohla barová scéna niekde ďalej.“ V Bratislave sa podľa jeho slov situácia pomaly posúva k lepšiemu, medzi najlepšie bary, ktoré by ste mali navštíviť poradil: Michalska Cocktail Room, Antique American Bar a Spin Cocktail Bar.

 

Domnieva sa, že majitelia barov zabúdajú na to, že ľudia sa nechcú len zabaviť, ale aj chcú byť poučení o tom, čo majú na tanieri a odniesť si tak domov nejakú novú informáciu o jedle alebo drinku. Odporúča majiteľom barov, aby dali svojim barmanom dostatočnú voľnosť na to, aby bol drink naozaj z lokálnych a sezónnych surovín a tým tak stúpol na kvalite a chuti. Radí robiť bary radšej minimalistickejšie a viac poctivejšie.

 

Ako sa vyjadril, Slovensko si ako postkomunistická krajina zaslúži „dobre najesť a napiť“. „Zaslúžime si to po tom, ako sme museli vystáť šóru na banány a teraz, keď si to už konečne môžeme dovoliť, kazíme si na Slovensku gastronómiu mrazenými jedlami a chceme na tom zarobiť čo najviac. Čokoľvek robíme, mali by sme to robiť z lásky a inak, ako ostatní,“ dodáva.

 

 

Momentálne má Riko dostatok voľného času a venuje sa veciam, ktoré ho bavia. Tým, že chodí po horách a robí tam drinky, chce ukázať barmanom, že sa dá urobiť hocičo, hocikde a za hocijakých podmienok, či už sneží alebo fúka. A o tom sa môžete presvedčiť aj vy, pozrite si jeho Instagram.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn