piatok, 23 február 2018 13:26

Martinská navádzačka mieri na paraolympiádu do kórejského Pjongčangu Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Martinská navádzačka mieri na paraolympiádu do kórejského Pjongčangu Martinská navádzačka mieri na paraolympiádu do kórejského Pjongčangu

Majka Zaťovičová je martinskou navádzačkou v zjazdovom lyžovaní. Momentálne navádza Mareka Kubačku, 29-ročného rodáka z Dolného Kubína, ktorý ide počas jazdy len za hlasom z reproduktora.

Nevidiaci Marek by žiadnu zjazdovku nedošiel do cieľa bez svojej navádzačky Majky, ktorá plní funkciu jeho očí. Na chrbte má megafón s reproduktorom. Cez kábel je pripojený na mikrofón, ktorý má navádzačka na prilbe. Marekovi potom hlási len povely, ktoré si spolu dohodli. K lyžovaniu sa Majka dostala cez jej staršieho brata, ktorý kedysi tiež lyžoval a rodičom sa páčila myšlienka, že by pokračovala v jeho šľapajach.

 

Ako tvrdí, ju samú to potom tiež veľmi chytilo. Keď bola v kategórii žiakov do 14 rokov, trénoval ju tréner Rastislav Mažgút. Keď u neho končila, tak bol to práve jeho brat, Braňo Mažgút, tréner paraolympionikov, ktorý oslovil Majkinych rodičov, že by práve potrebovali nového navádzača. Vtedy si Majka povedala, že to vyskúša a uvidí, čo ďalej.

 

 

„Začínala som navádzať Miroslava Harausa, ktorý je len čiastočne nevidiaci. Hneď som sa do toho zamilovala, lebo ma veľmi trápilo, že som musela skončiť s lyžovaním, pretože vo vyšších kategóriách je to lyžovanie už finančne náročnejšie. Preto táto forma lyžovania bola pre mňa perfektná, čo bola aj istá kompenzácia za to lyžovanie, ktoré ma tak veľmi bavilo,“ opisuje Majka svoje začiatky. S Miroslavom bola 3 sezóny, potom si dala rok pauzu. Neskôr sa naskytla príležitosť navádzať Mareka Kubačku, ktorý je úplne nevidiaci, preto štýl navádzania a prístup ku pretekárovi je úplne odlišný.

 

Spočiatku mala byť Majka len ako náhradníčka Marekovej pôvodnej navádzačky, ktorá sa v tom čase zranila

 

Avšak tréneri a aj Marek po niekoľkých pretekoch usúdili, že by boli radšej, keby ho ostala trénovať ona. Majka si s Marekom perfektne sadli po ľudskej aj športovej stránke. Ako sama tvrdí, Marek sa zo sezóny na sezónu perfektne lepší, až to vyvrcholilo tak, že vyhráva a má skutočne skvelú formu. „Aj teraz na paraolympiáde má prvý krát naozaj reálnu šancu získať medailu. Som z toho strašne šťastná, ale aj trošku nervózna, lebo je to moja prvá paraolympiáda, ale snažím sa byť pred ním pokojná, aby som na neho tú moju nervozitu nepreniesla,“ smeje sa Majka.

 

 

Trénovať chodia na rôzne miesta. Minulý rok v auguste boli lyžovať v Chile a od septembra zas trénujú na rakúskom ľadovci Hintertuxe. Aj teraz pred paraolympiádou sa Majka s Marekom snažia využiť každú voľnú chvíľu na lyžiach, čo, podľa jej slov, nie je vždy jednoduché, lebo Marek popritom pracuje aj ako masér, aby sa na Slovensku uživil.

 

Túto sezónu bola pre nich najväčším úspechom šnúra pretekov v Chorvátsku, Slovinsku a Švajčiarsku, pričom z posledných dvoch uvedených miest si domov doniesli až 3 zlaté medaily. Na prvých pretekoch v tejto sezóne v Rakúsku, získali 2. a 4. miesto. Marek získal túto sezónu aj malý kryštálový glóbus za to, že vyhral celú jednu disciplínu. Podľa Majkiných slov sa Marek minulú sezónu len rozbiehal a teraz je vo výbornej forme, ktorú bude môcť ukázať na zimných paraolympijských hrách v Pjongčangu, ktorých zahájenie je už 8. marca.

 

Robiť navádzačku nevidiacemu lyžiarovi si vyžaduje povahovo silnú osobu a obetovať tejto práci veľa času

 

Musela som odísť zo školy, lebo oni mi to lyžovanie až tak nepodporovali. Tak som sa rozhodla nechať školu, lebo som Mareka nechcela obmedzovať, keď je teraz v takej skvelej forme. Budem sa mu naplno venovať. Baví ma hlavne to, že mu môžem pomáhať a som rada, že som sa na to dala. Po paraolympiáde možno opäť skúsim školu,“ hovorí navádzačka a zároveň dodáva, že jej snom je štúdium fyzioterapie, ktorú by si vedela predstaviť skĺbiť aj so samotným lyžovaním.  

 

 

Aby sa Majka dokázala čo najlepšie vcítiť do Marekovej situácie, vyskúšala si takisto jazdu na lyžiach potme. „Zobrala som si Marekove okuliare. Nevedela som ani len oblúk spraviť, nevedela som, kde som a nedokázala som ísť za zvukom. Neviem si predstaviť, ako dokáže Marek tak dobre vnímať zvuk, aby ho ešte v tej rýchlosti presne nasledoval. Veľmi ho za to obdivujem,“ opisuje túto skúsenosť.  

 

navadzacka
navadzacka
navadzacka
navadzacka

 

Na záver Majka dodáva, že ju veľmi mrzí, že na Slovensku je o paraolympionikov zo strany médií malý záujem, pričom títo športovci často dosahujú ešte lepšie výsledky, ako tí zdraví. Nikto o nich nevie a to je veľká škoda. „Malo by sa to viac podporovať a propagovať,“ dopĺňa.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.