Vytlačiť túto stránku
pondelok, 08 október 2018 13:14

Lucia Levčíková: Košúty si zaslúžia riadnu oddychovú zónu

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Lucia Levčíková: Košúty si zaslúžia riadnu oddychovú zónu Lucia Levčíková: Košúty si zaslúžia riadnu oddychovú zónu

V novembri 2017 bola vyhlásená súťaž, ktorej cieľom bolo vybudovanie atraktívnej kultúrno – spoločenskej zóny v Košútoch. Do konca júna mohli ľudia zasielať svoje nápady, skice, či jednoduché vizualizácie s ich predstavou, kde by mala byť takáto zóna umiestnená, čo všetko by mala obsahovať a ako by mala podľa vás vyzerať. Túto tému jednoznačne najkomplexnejšie spracovala pani Mgr. art. Lucia Levčíková, ktorá sa stala víťazkou súťaže.

Lucia Levčíková, ktorá je aktuálne na materskej dovolenke, venovala myšlienke stvárnenia priestoru pred Hrádkom v Košútoch mnoho času, aby vypracovala ucelenú štúdiu tejto oddychovej kultúrno – spoločenskej zóny. Jej primárnym cieľom bolo, aby sa sídlisko Košúty stalo zase o niečo lepšie a krajšie miestom pre život.Architektonické gény zdedila Lucia po otcovi, ktorý bol hlavným architektom mesta Martin v 90. rokoch a už od malička s ním chodila po stavbách. Neskôr, počas strednej školy, mu pomáhala fotografovať a merať stavby. Ešte pred skončením strednej školy vypracovala pár vlastných aranžérskych prác. Aranžovanie ju chytili natoľko, že sa rozhodla ísť na vysokú školu, kde by mohla svoje nadanie ďalej rozvíjať.

 

Prihlásila sa na talentové skúšky, kde uspela a dostala sa na fakultu architektúry STU v Bratislave. Na univerzite študovala produktový dizajn, kde sa navrhovali rôzne produkty, no prevažne autá. Vďaka tomu sa dostala aj do školského tímu Škoda Auto, v ktorom pracovala na projekte návrhov áut pre budúcnosť. Neskôr, po produktovom dizajne, pokračovala na interiérovom dizajne. Lucia Levčíková sa primárne venuje interiérovému dizajnu, a popritom praxuje u architektky, ktorá nad ňou dohliada a vypomáha jej s pomocnými prácami a výkresmi.

 

 

Popri tomto všetkom sa Lucia venuje aj 3D modelovaniu, vizualizáciám a veciam, ktoré s tým súvisia. V minulosti spolupracovala s urbanistkou a pomocné práce vykonávala aj u statika, kde získala stavebné základy. Jej kariéra sa vyvíja postupne v kombinácii architektúra a dizajn, aj kvôli tomu, že jedno bez druhého ťažko funguje.

 

vizualizacie-levcikova
vizualizacie-levcikova
vizualizacie-levcikova
vizualizacie-levcikova
vizualizacie-levcikova

 

Momentálne je talentovaná Lucia Levčíková na materskej dovolenke, počas ktorej robí revitalizáciu tzv. Atiláku, v mestskej časti Košúty, ktorú považuje za svoju výzvu. Má v pláne postaviť amfiteáter, promenádu popri Jordáne a menšie ihrisko alebo fit zónu. V zadaní súťaže bol spomínaný aj priestor na grilovačky alebo opekačky, no ten sa dorieši neskôr, aby bol podľa platných noriem. Jedna vec, ktorá ju na okolí tejto lokality zaujala, bolo miesto, kde by mohli vzniknúť komunitné záhrady - skvelá myšlienka. Ľudia majú v takej záhrade svoj spoločný priestor, v ktorom sa okrem kvetov môžu nachádzať aj stromy či oddychová zóna. Lucia chce preto v prírode vykonávať čo najmenej zásahov a hlave vysadiť dostatok zelene kvôli prirodzenému tieňu. Celý projekt plánuje navrhnúť ako čo najmenej finančne náročný, použiť v ňom čo najviac recyklovaných materiálov, napríkladihrisko z recyklovaných pneumatík.

 

V pláne je aj zapojenie obyvateľov Košút, či už do starostlivosti alebo samotného vytvorenia zóny

 

Momentálne na tomto projekte pracuje už tretí mesiac a v budúcnosti by veľmi rada robila aj iné projekty pre mesto Martin. Jej inšpiráciou je architekt LeCorbusier, ktorý nemal vyštudovanú architektúru, no napriek tomu je známy po celom svete. Alebo Frank Lloyd Wright, ktorý chcel svojim dielom spojiť prírodu s bývaním. Podľa slov Lucie Levčíkovej architektúra nie je len množstvo panelákov a nové obchodné centrá, ktoré sú plné betónu a skla. Architektúra je všetko, čo sa dá sa na tieto stavby napojiť a zrealizovať v spojení s prírodou.

 

Návrh Lucie Levčíkovej - riešenie oddychovej zóny v Košútoch

 

Napríklad v Amerike som videla nemocnice s vegetačnými strechami, kde si pestujú zeleninu alebo ovocie. Statik technologicky vyráta, ktorý typ strechy môžeme realizovať, pretože nadstavba musí udržať celú nosnosť zeminy, odvody, kanály a podobne. Táto metóda sa však dá realizovať napríklad aj na našich klasických stavbách s rovnými strechami. Z projektu budovy vie statik rozhodnúť, či to je alebo nie je možné. Ide o to, aby strop uniesol celú nosnosť. Prístup by ale musel byť riešený napr. točeným schodiskom alebo prístupom z vonka v prípade rodinných domov. Týmto spôsobom môžu napríklad ozelenieť aj naše martinské paneláky,“ vysvetľuje na záver Lucia Levčíková.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.

Najnovšie články od autora: Katarína Hájková

Súvisiace články podľa značky