streda, 09 január 2019 20:23

Ivan Štefanec: Eurovoľby budú v tomto roku kľúčové

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Ivan Štefanec: Eurovoľby budú v tomto roku kľúčové Ivan Štefanec: Eurovoľby budú v tomto roku kľúčové

Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Banskej Bystrici pripravila v spolupráci s informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu seminár s europoslancami Vladimírom Maňkom a Ivanom Štefancom o blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu (EP). V poradí dvanáste voľby do EP, ktoré sú zároveň štvrté na Slovensku, sa uskutočnia v EÚ v dňoch 23. až 26. mája 2019. Očakávaný termín konania volieb do EP na Slovensku je sobota 25. máj 2019. Rozhovor s Ivanom Štefancom pripravil Matej Bórik, šéfredaktor Turiec Online.

 

Ako presvedčiť mladých ľudí, prečo by mali ísť voliť, čo im vlastne toto rozhodnutie voliť prinesie do najbližšieho obdobia a zároveň do života?

 

Som presvedčený, že v každých voľbách treba využiť svoje volebné právo a vybrať si svojich zástupcov a mladí ľudia by mali mať o to väčší záujem o voľby, pretože sa jedná o ich budúcnosť. Môžu si vybrať každého, o kom sú najviac presvedčení, že ich bude najlepšie reprezentovať, a ja každému prajem, aby bol so svojou voľbou spokojný. Európsky projekt je naozaj jedinečný projekt, ktorý pre nás zabezpečuje mier, prosperitu a stabilitu, je teda pre nás šancou na lepší život. Od nás ale záleží, ako túto šancu využijeme. Veľmi bude záležať aj od zástupcov v Európskom parlamente, ktorých budeme mať 14 po ďalších voľbách. Práve tí budú realizovať svoje programy, či už v prospech zlepšenia digitálneho trhu, pre lepší, rýchlejší a lacnejší internet, telefonovanie, nižšie ceny energií či vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Budeme stále bojovať aj za to, aby čo najviac prostriedkov prišlo na Slovensko práve pre zlepšenie digitálnej infraštruktúry v školstve. Aj toto sú projekty, ktoré sa dajú z Európskej únie realizovať.

 

Často sa hovorí o využívaní eurofondov a financií, ktoré z tohto zdroja prichádzajú. No ľudia majú zároveň obavy, že sú tam podozrenia na korupciu a predražovanie. Dôsledkom toho je aj negatívny pohľad na tieto fondy, ktoré Slovensko poskytuje a dostáva. Ľudia sú potom skeptickí a myslia si, že europoslanci tento stav nezlepšia.

 

V čerpaní eurofondov je to bohužiaľ tak, že Slovensko patrí práve medzi tie horšie krajiny, je tu veľká chybovosť. Mnohé prípady, ktoré boli zastavené pre korupčné správanie, sa dajú zmeniť na národnej úrovni, pretože my na európskej úrovni síce bojujeme za čo najviac prostriedkov pre Slovensko, ale rozhodnutie o tom, ako budú tieto prostriedky použité, je len a len na slovenskej úrovni. Dá sa urobiť omnoho viac, aby bol celý proces jednoduchší a transparentnejší, a aby boli použité protikorupčné nástroje, aby bolo jasné, kto, za akých podmienok dostane tieto prostriedky. Je potrebné, aby boli prostriedky viditeľné po určitom čase, aby boli projekty kontrolované a naozaj padli na úžitok. Nikto z nás nemá záujem o to, aby sa platili zbytočne predražené administratívne náklady, aby z toho profitovali len niektoré finančné skupiny, ale aby naozaj mal z týchto prostriedkov úžitok čo najväčší počet ľudí.

 

 

Jedného dňa sa však eurofondy skončia, hovorí sa už o celkom blízkom období do niekoľkých rokov, čo potom?

 

Tým, ako sa vyvíjame a ekonomicky rastieme, tak budeme mať menej a menej eurofondov. Ďalší fakt je, že odchádza Veľká Británia, ktorá bola druhým najväčším prispievateľom do európskeho rozpočtu, takže tých peňazí bude jednoducho menej. Treba sa pripraviť na túto situáciu a treba lepšie hospodáriť. To poučenie je jednoznačné, keďže bude európskych prostriedkov menej, musíme sa pripraviť na túto situáciu aj v štátnom rozpočte a viac dávať na projekty, ktoré momentálne financujeme z eurofondov. To sú predovšetkým cesty, diaľnice, opravy škôl, nemocníc a treba postupne vyčleniť verejné zdroje.

 

Akým spôsobom teda ľudí presvedčiť, že voľby do Európskeho parlamentu sú práve v tomto období kľúčové?

 

Myslím, že v každej situácii musíme hovoriť o veciach takých, akými naozaj sú, musíme ich pomenovať pravým menom, a tak musíme pomenovať aj hrozby, ktoré momentálne ohrozujú európsky projekt. Samozrejme, aj Európska únia má svojich nepriateľov, či už z vojenského hľadiska alebo ekonomického. Situácia je taká, že ekonomicky je Európska únia obor, ale bezpečnostne trpaslík, čiže jeden z argumentov, prečo ísť voliť je, aby sme sa cítili nie len ekonomicky silnejší, ale aj bezpečnejší. Potrebujeme zlepšiť aj bezpečnostnú spoluprácu. Európska únia je mierový projekt a v tomto zmysle doteraz veľmi úspešný. Na jej území nikdy nebol vojnový konflikt od počiatku európskej myšlienky a Európska únia dostala aj Nobelovu cenu za mier. Naozaj, tie konflikty, ktoré reálne existujú, riešime za rokovacím stolom, čo je veľmi dôležité. Ďalším silným argumentom je, že aj na výzvy súčasnosti, či už je to životné prostredie, klimatické zmeny, migrácia, digitalizácia a všetky nové veci, ktoré prichádzajú aj s globalizáciou, tak môžeme hľadať odpovede len spoločne ako únia, pretože jedna krajina ich nevyrieši. Keď budeme spolupracovať na európskej pôde, máme rozhodne väčšiu šancu byť silnejší a to sa prejaví len a len na lepšom štandarde našich ľudí, a o to nám ide.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.