nedeľa, 27 január 2019 21:11

Martinčan Marek Chomist: V Ugande máme program na záchranu pralesov

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Martinčan Marek Chomist: V Ugande máme program na záchranu pralesov Martinčan Marek Chomist: V Ugande máme program na záchranu pralesov

S Martinčanom Marekom Chomistom a Humenčanom Antonom Romžom sme sa porozprávali o tom, ako chrániť faunu a flóru v Ugande a popritom aj niečo vybudovať. Ich Projekt Green and Blue life Uganda sa zameriava na perlu Afriky - Ugandu, ktorá oplýva veľkolepou krásou rôznorodých vegetačných pásiem. Nájdete tu vlhké tropické pralesy, rozsiahle savany, majestátne vulkány, ale aj veľhory presahujúcej výšku 5000 metrov s celoročným ľadovcom.

Jedinečnosť a krása krajiny, ale aj jej problémy, motivovali Mareka Chomista a Antona Romžu k založeniu ich vlastného ekologického projektu, ktorého cieľom je rozširovať plochu tropického dažďového pralesa, domova mnohých živých tvorov, ktoré sa vyskytujú prevažne už len v národných parkoch a ich hlas je voči poškodzovaniu životného prostredia nemý, na rozdiel od nášho. Marek Chomist vedie organizáciu, prednáša a propaguje program po svete a Anton Romža pôsobí ako sprievodca dobrovoľníkov a vedie program v Ugande. Sú to priatelia, ktorí milujú prírodu a divoko žijúce zvieratá.

 

Ich prvé stretnutie prebehlo na meditačnom kurze v Londýne a po pár mesiacoch spoločne odišli do Ugandy. Po návrate však zistili, že na túto krajinu nejde zabudnúť. Zistili, že ich spája láska k prírode a túžba jej pomôcť. Momentálna svetová situácia planéty Zem im nie je ľahostajná, a preto sa rozhodli svoju nespokojnosť pretransformovať na akciu v mene ochrany tropickej rovníkovej divočiny. Prijať danú situáciu planéty Zem len tak nedokázali, odísť a robiť, že sa nič nedeje, tiež nie, a tak sa rozhodli konať!

 

Marek a Anton plánujú skupovať z dobrovoľných darov pozemky na okraji džungle a nechajú ich samovoľne, divoko zarásť, čím vrátia prirodzené prostredie tisícom živých tvorov. V neposlednom rade môžeme hovoriť aj o benefite pre človeka - zdroj kyslíka, ktorý tieto zelené plochy produkujú.

 

Chladnými ich nenechalo ani odpadové hospodárstvo miestnych komunít. Tunajší obyvatelia sa odpadu zbavujú spaľovaním a recyklačný systém tu prakticky neexistuje. Avšak nemajte im to za zlé, nikto ich to nenaučil. V krajine už existuje niekoľko projektov venujúci sa tejto téme a v tomto článku vám jeden z nich predstavíme.

 

Dobrovoľnícky program Green and Blue life Uganda na rok 2019 trvá 21 dní a bude sa konať v termínoch od 14. februára až 6. marca alebo od 13. marca do 2. apríla. Každé ráno bude začínať diskusiou o programe dňa a tiež meditáciou, ktorá však nie je povinná. Dobrovoľníkov čaká v prvé dni upratovací program v mestečku Mityana, kde sa bude tiež nocovať. Neskôr sa presunú do prírodnej rezervácie Semuliki Wildlife Reserve, ktorá sa skladá zo savany, jazerá, močiarov a lesa.

 

 

Upratovací program tu prebieha v okolí jazera Albert, ktoré je znečistené rôznorodým odpadom. Následne sa dobrovoľníci budú venovať vzdelávaniu obyvateľov z rybárskych dediniek okolo jazera ohľadom nebezpečenstva plynúceho z odpadkov, predovšetkým plastov, ktoré zamorujú tunajšie jazero.

 

Dobrovoľníci sa podieľajú aj na monitorovaní savany a jazera, pracujú s fotopascami, umiestňujú a vyhodnocujú dáta. V oblasti sa vyskytujú zaujímaví zástupcovia živočíšnej ríše: slony, hrochy, žirafy, krokodíly, leopardy, levy, hyeny, byvoly, supy, antilopy či štyri druhy primátov. Toto územie je obohatené neuveriteľnou rozmanitosťou vtáctva, napr. legendárnym veľkým dravým vtákom člnozobec. Počas siedmich nocí v rezervácii Semuliky Wildlife Reserve sa vždy dvojčlenná skupina dobrovoľníkov stará v noci o udržiavaní ohňa a hliadkovanie. Oheň od nepamäti funguje ako skvelá prevencia zvieracích útokov. Divoké zvieratá z neho majú veľký rešpekt.

 

Martinčan Marek Chomist

 

V dvanásty deň dobrovoľníci navštívia Bwindi Impenetrable National Park (UNESCO) a klenot Ugandy - horské gorily. Tu prebieha monitorovanie parku pomocou fotopascí. Park je domovom polovice celosvetovej populácie horských goríl (500 jedincov), ďalej šimpanzov, slonov, pralesných antilop, 350 druhov vtákov či 200 druhov motýľov. Dobrovoľníci budú mať na starosti vzdelávací program formou prednášok a videoprojekcie o ekológii pre tunajšie komunity a školy, ktoré taktiež zapoja do upratovacieho programu. Kempovať sa bude na hranici horského pralesa. Na záver sa vrátia naspäť do mestečka Mityana, kde ich čaká odpočinkový deň, prípravy na cestu a spoločná večera, pri ktorej sa bude diskutovať o priebehu celého projektu.

 

Cena dobrovoľníckeho programu na osobu je o čosi viac než 950 eur, v cene je však zahrnutá vegetariánska / vegánska strava po dobu 21 dní, na príprave ktorej sa budú podieľať sami dobrovoľníci, transport z letiska a na letisko, všetky transporty v Ugande v rámci programu, tiež lodná doprava po jazerách a ubytovanie po celú dobu pobytu. Ide o kombináciu stanovania v dobe pobytu v národných parkoch, plus 5 nocí v privátnom dome v Mityane. Nemôžte si zabudnúť dokúpiť spiatočnú letenku, vízum, očkovanie, antimalariká a poistenie, ktoré je povinné.

 

jazero
jazero
cistenie
cistenie
cistenie
jazero

 

Financie za dobrovoľnícky program budú využité na fungovanie celého projektu v Ugande

 

V súčasnej dobe to znamená kúpu automobilu, ktorým sa budú dobrovoľníci prepravovať, pretože dopravné spojenie vo forme autobusu v Afrike nie je príliš spoľahlivé a väčšinou sa jedná o niekoľkohodinové presuny. Vlaková trať tu neexistuje. Ďalšia časť bude pokrývať náklady na fotopasce, ktoré zachytávajú dianie v pralese. V neposlednom rade sa jedná o kúpu pozemkov na hranici dažďového pralesa v Bwindi, kde bude vytvorená tiež základňa pre dobrovoľníkov.

 

Program Green Life Uganda nie je určený pre tých, ktorí chcú ísť na relaxačnú dovolenku, pretože si vyžaduje aktívny prístup a participáciu. Vzhľadom k tomu, že väčšinu času sa budete pohybovať v národných parkoch, kde sa vyskytujú rôzne druhy zvierat, je rešpekt k prírode nevyhnutný. Vyžadovaná je aj fyzická a duševná kondícia. Užitočné rady o doprave, počasí, jedle, bezpečnosti v krajine, divokých zvieratách, chorobách a mnohé iné tipy, nájdete na stránke projektu: https://www.greenlifeuganda.org/dobrovolnicky-program-2019

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.