V Martine už dve zimné sezóny nespaľujete hnedé uhlie, aké výhody to prináša?
Počas zimnej prevádzky je nasadený kotol spaľujúci energetickú drevnú štiepku, spolu s novovybudovanými kogeneračnými jednotkami a špičkovými horúcovodnými kotlami. Táto kombinácia zdrojov vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla má výrazný vplyv na vypúšťané množstvo znečisťujúcich látok, a to nám ako prevádzkovateľovi dáva oveľa väčšiu flexibilitu nasadzovania výrobných zdrojov.
Koľko ton uhlia sa teda nemuselo spáliť vďaka ekologizácii? Koľko objemu plynu ste potrebovali za poslednú sezónu (respektíve štiepky)?
V závode Martin sa za poslednú vykurovaciu sezónu (2019/2020), v ktorej sa spaľovalo hnedé uhlie spálilo približne 105-tisíc ton hnedého uhlia. Počas poslednej vykurovacej sezóny (2021/2022) sa v závode Martin spálilo približne 23 miliónov m3 zemného plynu a 71-tisíc ton energetickej drevnej štiepky.
V prípade, ak by došlo k výpadkom dodávok plynu, aké krízové scenáre má MHTH, a. s. pripravené?
Stratégia MH Teplárenského holdingu, závod Martin sa v zásade nemení. Krízové scenáre, ktoré máme pripravené sú postavené na spaľovaní energetickej drevnej štiepky a minimalizácii spotreby plynu. Plynárenstvo sa riadi tzv. regulačnými stupňami, z ktorých vyplýva, že dodávky tepla obyvateľstvu by boli obmedzované ako jedny z posledných, keďže zabezpečiť teplo pre obyvateľov je prioritou.
Našou snahou je, aby sme boli na Slovensku v maximálne možnej miere sebestační a využívali pri výrobe energií vo väčšej miere lokálne dostupné palivá ako sú napríklad biomasa, či tuhé alternatívne palivá. V každej z našich teplární je situácia iná, v závode v Martine okrem biomasy počítame aj s biometánom.
Ako rýchlo dokážete tieto scenáre aplikovať?
V prípade vyhlásenia regulačných stupňov sme schopní pristúpiť k obmedzovaniu spaľovania zemného plynu. Toto vieme zrealizovať v horizonte niekoľkých dní.
Aký vplyv môže mať zníženie dodávok plynu, prípadne ich výpadok na zmenu ceny v Martine?
MHTH veľmi pozorne sleduje vývoj na trhu s energiami, ceny ktorých neustále rastú a držia sa na historicky najvyšších hodnotách. To ovplyvňuje aj cenu drevnej štiepky, ktorá je vyššia. Preto sa snažíme rokovať s dodávateľmi a zabezpečiť si túto komoditu v potrebnom množstve a prijateľnej cene. Nami podávané cenové rozhodnutia sa opierajú o reálne náklady, preto nie je možné presne vyčísliť do akej miery sa v budúcnosti odrazí táto situácia na cene tepla.