Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Hrady Turca v Etnografickom múzeu SNM v Martine

Poznáte hrady vo svojom okolí? Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi, z ktorých často zostali len ruiny. Na malom území Turčianskej kotliny ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú turčianske kamenné hrady menej známe.

Výstava Hrady Turca, realizovaná s finančnou podporou mesta Martin, priblíži návštevníkom kamenné hrady nášho regiónu a oživí ich niekdajšiu podobu. Prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov sa ocitnete na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Výstava sa nachádza v Etnografickom múzeu v Martine a potrvá do 31. októbra 2023.

Rekonštrukcie hradov v podobe zmenšených modelov, ktorých autorom je archeológ Slovenského národného múzea v Martine Marek Both, sú v mierkach 1:200 alebo 1:72. „Na výstave bude vystavených šesť modelov turčianskych hradov. Zmenšeniny som vyrábal prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Vyrobiť jeden model mi trvalo približne dva mesiace,“ ozrejmil autor.

Okrem rekonštrukcií hradov nájdete na výstave archeologické nálezy pochádzajúce najmä z oblasti Turca, ako napríklad remeselnícke výrobky každodennej potreby, časti konského postroja, chladné i palné zbrane a ďalšie zaujímavé artefakty. Vystavené predmety sú zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine.


Reklama

Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Meteoradar