Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Invazívne rastliny robia problémy aj v Turci

Autor: Invazívne rastliny robia problémy aj v Turci
Foto: Invazívne rastliny robia problémy aj v Turci
Uverejnené: 12. január 2015

V súčasnosti je na Zemi známych približne 400 000 druhov rastlín, ale predpokladá sa, že ich je až 600 000. Skutočne je to úžasné číslo, ktoré vypovedá o rozmanitosti rastlinnej ríše. Mnohé rastliny zdomácneli a bežne sa pestujú ako okrasné alebo úžitkové. Sú aj také, ktoré sú prirodzenou súčasťou voľnej prírody. Divo rastúce rastliny budú vždy v sebe ukývať čaro magickosti, minulosti a krásy. Krása vie byť zradná a nebezpečná, na druhej strane však môže byť aj liečivá.

Región Turca je bohatý na flóru. Možno je to aj vďaka optimálnym podmienkam, ktoré tento kraj poskytuje. Rozmanitosť spočíva v jedinečnosti rastlinných druhov, ktoré sa vyskytujú v určitých lokalitách. Tieto lokality sú charakteristické podmienkami poskytujúcimi možnosť prežitia jednotlivých druhov. V Turci majú svoje zastúpenie ako liečivé, tak aj jedovaté rastliny, ale taktiež tu nájdeme rásť aj vzácne druhy. Pomyselnú samostatnú skupinu tvoria invazívne rastliny, ktoré predstavujú problém súčasnej doby.

 

V čom spočíva nebezpečenstvo invazívnych druhov?

Tieto rastliny predstavujú nepôvodné druhy, ktoré pochádzajú z dovozu, z krajín ako je Amerika a Ázia. Invazívne rastliny postupne vytláčajú pôvodné druhy. Vyznačujú sa takými vlastnosťami, ktoré ich predurčujú k vytvoreniu monocenózy (spoločenstva pozostávajúceho prevažne z jedného druhu). Takéto rastliny sa vedia dobre adaptovať na nové prostredie, dokážu rásť aj na miestach, ktoré neboli ich prirodzeným domovom. Ich reprodukčné schopnosti sú na dobrej úrovni, vyznačujú sa dlhým obdobím kvitnutia, tendenciou vytvárať dominantné porasty, agresívnym šírením, absenciou alebo obmedzením  výskytu prirodzených nepriateľov.

 

Výskyt invazívnych rastlinných druhov v Turci

V oblasti Kláštora pod Znievom rastie Heracleum shondylium (Boľševník borščový). Zo západného Kaukazu sa na Slovensko dostal Heracleum mantegazzianum (Boľševník obrovský). Táto invazívna rastlina dorastá do  značnej výšky 200 až 500 cm. Boľševník obrovský je dvojročná až trváca rastlina. Kvety sa objavujú v mesiacoch júl a august. Nebezpečenstvo a škodlivosť tohto druhu spočíva v produkcií toxickej šťavy furokumarínu.

Ďalšou rozšírenou invazívnou rastlinou v našom regióne je Solidago canadensis (Zlatobyľ kanadská). Pôvodným domovom tejto rastliny je Severná Amerika. Zlatobyľ predstavuje trvácu bylinu, ktorá dorastá do výšky 20 až 250 cm. Žlté kvety sa objavujú od konca augusta do septembra. Dokonca aj dobre známa a obľúbená slnečnica, konkrétne Helianthus tuberosus (Slnečnica hľuznatá) patrí do skupiny invazívnych rastlín. Slnečnica hľuznatá je trváca rastlina dosahujúca výšku až 250 cm. Do Európy bola privezená v 17. storočí zo Severnej Ameriky. Žlté kvety sa objavujú v auguste až októbri.

 

Autor: Bc.Tatiana Plešová © Autorské práva sú vyhradené


Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

Reklama