Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Prašnosť miest na Slovensku. Aká je situácia v Turci?

Autor: Prašnosť miest na Slovensku. Aká je situácia v Turci?
Foto: Prašnosť miest na Slovensku. Aká je situácia v Turci?
Uverejnené: 22. jún 2015

Okrem čerstvého vzduchu sa von dokážete z plných pľúc nadýchnuť aj malých častíc prachu. Vysoké hodnoty drobného prachu dokážu vážne ohroziť zdravie človeka, preto sa na Slovensku vykonáva meranie monitorujúce prašnosť jednotlivých miest.

 

Na mnohých miestach na Slovensku bolo podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) počas minulých rokov zaznamenané nadmerné množstvo prachových častíc vyskytujúcich sa v ovzduší. Je dôležité brať ohľad práve na kvalitu ovzdušia, ktoré dýchame. Hoci situácia u nás nevyžaduje nosenie rúška na uliciach, znečisťovanie ovzdušia netreba v žiadnom prípade podceňovať.

 

Zdrojov prašnosti môže byť viac

 

Medzi významné a narastajúce zdroje podieľajúce sa na znečisťovaní ovzdušia patrí doprava, resuspenzia tuhých častíc z povrchu ciest, erózia odkrytej pôdy a nespevnených povrchov a prašnosť z lokálnej stavebnej činnosti. „Výsledkom sú zvýšené koncentrácie imisií PM10, čo dokazujú i merania koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší získané na automatickej monitorovacej stanici SHMÚ (meria sa PM10 , PM2.5; NO-NO2-NOx; CO; benzén; ozón),“ vysvetľuje MUDr., Mgr. Tatiana Červeňová, MPH, MHA, regionálna hygienička v Martine. Medzi ďalší významný zdroj spôsobujúci znečistenie ovzdušia sa považujú emisie tuhých znečisťujúcich látok (TZL).

 

Podľa Tatiany Červeňovej došlo v priebehu posledných rokov k miernemu zníženiu emisií TZL z veľkých a stredných zdrojov znečisťovania ovzdušia. „Problémom sú nielen veľké zdroje znečistenia, ale aj malé zdroje. Došlo totiž ku značnému nárastu emisií TZL z týchto zdrojov, najmä z lokálneho vykurovania domácností. Väčšina rodinných domov kúri drevenou hmotou a nie uhlím. Tá drevená hmota je rozličného pôvodu. Mnoho domácností si pri výmene okien ponechá aj tie staré, aby nimi kúrili. Okná by však mali končiť na skládke odpadu, pretože lakové nátery z rámov okien sa dostávajú do ovzdušia a znečisťujú ho,“ hovorí pani Červeňová.

 

Dôležitým faktorom je aj vietor

 

Podľa SHMÚ sú v Turčianskej kotline nevhodné rozptylové podmienky emisií, ktoré sú charakterizované početnými stavmi bezvetria a malými rýchlosťami vetra do 2 m/s. „Týchto situácií je 74 % v roku, z čoho 30 – 34 % je bezvetrie alebo veľmi slabý vietor do rýchlosti 1 m/s,“ hovorí regionálna hygienička mesta Martin. Z toho možno usúdiť, že celkové prevetrávanie Turčianskej kotliny je slabé. Znásobujú ho aj časté inverzné stavy atmosféry, ktoré zabraňujú rozptylu emisií škodlivých látok vo vyšších vrstvách atmosféry. Inverzie zaznamenávame najčastejšie vo večerných a nočných hodinách najmä v zimnom a jesennom období. „Počet dní s inverzným stavom, pri ktorom je hrúbka inverznej vrstvy 300 - 400 m, je v Turčianskej kotline okolo 100 dní do roka. Zhoršenie rozptylových podmienok ovplyvňuje aj nízke trvanie slnečného svitu, v tejto oblasti v priemere 1450 - 1550 hod. ročne. Vysoký výskyt hmiel a nízkej oblačnosti je najmä v zimnom období. Prevládajúce prúdenie vzduchu je v Turčianskej kotline v smere sever – juh,“  vysvetľuje Tatiana Červeňová.

 

V Martine máme automatickú meraciu stanicu SHMÚ

 

SHMÚ začal monitorovať kvalitu ovzdušia v Martine v roku 1998. „Stanica   bola  umiestnená  v centre  mesta  v blízkosti  budovy Matice  Slovenskej  (v areáli  základnej  školy,  v tesnej  blízkosti  pešej  zóny)  vo  vzdialenosti približne 200 m od frekventovanej komunikácie. V roku 2002 bola stanica premiestnená,“ rozpráva hygienička. Momentálne má stanica charakter dopravnej meracej stanice. Umiestnená je na Ulici Jesenského (v južnej časti mesta) vo vzdialenosti 5 metrov od obrubníka pomerne rušnej príjazdovej cesty do Martina. Pred uvedeným rokom monitorovala kvalitu ovzdušia na viacerých miestach okresov Martin a Turčianske Teplice martinská hygiena.

 

Počas roku 2015 boli v mesiaci január a február namerané zvýšené koncentrácie TZL a boli prekročené limitné hodnoty priemerných denných koncentrácií častíc PM10, pričom počet prekročení presahoval limity až 14krát. Podobne ako Martin je na tom aj Hliník nad Hronom, Žiar nad Hronom a Námestovo. „Na základe záväznej vyhlášky Obvodného úradu životného prostredia v Žiline č. 3/2013 zo dňa 21.2.2013, ktorou sa vydáva Akčný plán na zabezpečenie kvality ovzdušia pre oblasť riadenia kvality ovzdušia, katastrálne územie mesta Martin a Vrútky na znečisťujúcu látku PM10 a PM2,5 uplatnil krátkodobé opatrenia a na internetovej stránke www.ruvzmartin.sk informoval obyvateľov a poskytol odborné informácie o účinkoch zvýšených koncentrácií prachových častíc na zdravie ľudí,“ dodáva.

 

Možným riešením sú opatrenia na zníženie prašnosti

 

V rámci „Programu na zlepšenie kvality ovzdušia v oblasti riadenia kvality ovzdušia pre územie miest Martin a Vrútky“ sú navrhnuté opatrenia s cieľom znížiť znečistenie ovzdušia. „Opatrenia sú zamerané na dosiahnutie zníženia podielu spaľovania pevných palív, inštaláciu účinnejších elektroodlučovačov, inštaláciu automatizovaných monitorovacích zariadení, ako aj realizáciu technologických opatrení v prevádzkach, ktoré sú významnými zdrojmi znečisťovania ovzdušia,“ rozpráva Tatiana Červeňová. Okrem toho sa vykonáva aj čistenie a kropenie komunikácií, ktoré robí mesto Martin viackrát ročne. Ku krátkodobým riešeniam sa zaraďujú aj lokálne malé očisty, napríklad v Jahodníckych hájoch. Ku skvalitneniu nášho ovzdušia, ktoré dýchame, môžeme prispieť aj my nielen jarným „upratovaním“, ale aj likvidáciou odpadu a zvyškov vhodným a prírodu nezaťažujúcim spôsobom.

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

 


Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

Reklama