Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Najväčší kresťanský sviatok – Veľká noc

Autor: Najväčší kresťanský sviatok – Veľká noc
Foto: Najväčší kresťanský sviatok – Veľká noc
Uverejnené: 10. apríl 2013

Kresťania v Turci aj na celom svete začali v sobotu večer (31.marca) Veľkonočnou vigíliou sláviť veľkonočné obdobie. Veľkonočné „trojdnie“ začalo na Zelený štvrtok (28.marca), kedy sme si pripomenuli poslednú večeru Krista s učeníkmi, počas ktorej ustanovil sviatosť kňazstva a sviatosť Eucharistie. Po večeri sa s nimi odobral do Getsemanskej záhrady, kde ich poprosil, aby s ním bdeli a modlili sa, lebo vedel, že jeho zajatie je blízko. Učeníci však zaspali a Kristus ostal sám. Na znak jeho opustenosti sa v kostoloch obnažili všetky oltáre a stíchli všetky zvony aj organ.

Veriaci mohli ostať po svätej omši v chráme a modliť sa spolu s osamelým Kristom. Na ďalší deň, Veľký piatok, si veriaci pripomenuli utrpenie a smrť Krista na kríži. Vo Vrútkach si ľudia tieto udalosti pripomínajú aj krížovou cestou ulicami mesta v doobedňajších hodinách. O tretej poobede sa uskutočnili obrady v kostole. V tento deň sa nikde na svete neslávi svätá omša – obeta na oltári, pretože ju slávi sám Kristus, ktorý umiera na kríži za hriechy všetkých ľudí. Veriaci ľud sa v tento deň postí od mäsitých pokrmov. Po obradoch, ktoré sa skladajú z bohoslužby slova, modlitieb veriacich, poklony krížu a svätého prijímania, môžu ľudia ostať v modlitbe pri hrobe, v ktorom je pochované Kristove telo. V niektorých kostoloch bola možnosť prichádzať sa pomodliť a uctiť si hrob počas celej noci a potom aj počas nasledujúceho dňa až do večernej slávnosti.

Na Bielu sobotu kresťania slávia Veľkonočnú vigíliu. Začína sa posvätením veľkonočnej sviece – paškálu, ktorej oheň si veriaci navzájom odovzdajú – na znak toho, že Kristus je svetlom sveta. Potom nasleduje veľkonočný chválospev, v ktorom sa ospevuje táto veľká noc, počas ktorej Kristus zvíťazil nad smrťou a hriechom a nás vykúpil. Ďalej sa číta Starý aj Nový zákon, rozozvučia sa zvony a organ, ktoré od štvrtka mlčali, nasleduje krst (ak sú prítomní katechumeni, ktorí chcú prijať vieru a na tento deň sa pripravovali), obnova krstných sľubov a bohoslužba obety.

Veľkonočná nedeľa je dňom, kedy si Cirkev pripomína zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Je to pravda viery, ktorá je nádejou pre všetkých veriacich, pretože aj keď sú hriešni, majú problémy, ťažkosti, utrpenie, Kristus nad tým všetkým zvíťazil, premohol všetko zlo, takže ani v živote človeka s jeho pomocou nič nie je neprekonateľné. Veľkonočná oktáva trvá do ďalšej nedele – Božieho milosrdenstva a veľkonočné obdobie trvá 50 dní – do slávnosti Turíc (tento rok 19.5.).  

Autor: Monika Halagačková © Autorské práva sú vyhradené


Reklama

POPULAIR

PREDPOVEĎ

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

REKLAMA