Námestie protifašistických bojovníkov v novom šate
Martin (10.10.2023) – Po deviatich mesiacoch intenzívnych prác môže verejnosť využívať zrevitalizované námestie uprostred mestskej časti Podháj. Mesto Martin ani na tento projekt nevyužilo iba vlastné zdroje. Veľkú časť rozpočtu tvoril nenávratný finančný príspevok od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky vo výške viac ako 500 000 eur.
Mesto Martin úspešne pokračuje v projektoch, ktoré zlepšujú kvalitu života nielen obyvateľov centra mesta, ale významné investície realizuje aj v mestských častiach. Príkladom je hlavné námestie v mestskej časti Podháj, ktoré volalo po revitalizácii už dlhé roky.
“Vzhľadom na to, že finančná situácia samospráv naprieč Slovenskom nie je ani zďaleka priaznivá, všetci sa musíme sústrediť na získanie prostriedkov z externých zdrojov. Konkurencia je naozaj veľká. Som preto nesmierne rád, že sme v projektoch úspešní, čo dokazuje aj rekonštrukcia Námestia protifašistických bojovníkov. Verím, že sa z kedysi zanedbaného námestia stane obľúbený oddychový priestor pre všetky vekové kategórie. Aj toto je príklad, čo môžu urobiť poslanci zvolení v jednotlivých mestských častiach pre svoje prostredie,” povedal primátor mesta Martin Ján Danko.
Hlavným cieľom revitalizácie bolo vytvorenie funkčných peších prepojení a atraktívneho priestoru pre návštevníkov územia. Projekt zameral na regeneráciu námestia pri uplatnení ekologických princípov tvorby a ochrany zelene. Územie je doplnené drevinami a trvalkovými záhonmi. Rekonštrukcie sa tiež dočkali chodníky, priechody pre chodcov, zmodernizované bolo aj osvetlenie a detské ihrisko.
Dôležitým prvkom bola tiež modernizácia autobusovej zastávky mestskej hromadnej dopravy, pri ktorej bola vytvorená bezbariérová zastávková nika a vzniklo 30 nových parkovacích miest. Samozrejmosťou je aj doplnenie priestoru o nový mobiliár - odpadkové koše, betónové lavičky, taburety, pergolu, stojany na bicykle a iné.
Revitalizácia obľúbeného námestia stála 655 771 eur, pričom jej väčšia časť bola financovaná z nenávratného príspevku Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Realizátorom projektu bola spoločnosť DOPSTAV obchodná a stavebná spoločnosť, s. r. o.