Už 10 rokov sa študenti našich stredných škôl môžu vzdelávať v systéme duálneho vzdelávania
Na Úrade ŽSK sa dnes pod záštitou županky Eriky Jurinovej konala odborná konferencia „10 rokov duálneho vzdelávania v Žilinskom samosprávnom kraji.“ Konferencie sa zúčastnili zamestnávatelia a zástupcovia stredných odborných škôl, ktorí už v tomto systéme vzdelávajú alebo sa do neho chcú zapojiť.
Cieľom konferencie bolo poskytnúť informácie o stave, vývoji a trendoch v systéme duálneho vzdelávania, inšpirovať príkladmi úspešnej praxe, vytvoriť priestor na nadviazanie kontaktov medzi zamestnávateľmi a SOŠ a príležitosť na ich prepojenie, ale tiež poradiť a ponúknuť riešenia na problémy, ktoré sa môžu pri realizácii SDV vyskytnúť. Konferenciu organizovala Žilinská regionálna komora SOPK v spolupráci s odborom školstva a športu Žilinského samosprávneho kraja.
Súčasťou konferencie bolo aj podpísanie memoranda o spolupráci Žilinského samosprávneho kraja a Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. „Ide o spoluprácu pri zriadení a fungovaní Talentcentra, ktoré plánujeme otvoriť v budúcom roku v priestoroch Jazykovej školy v Žiline. Hlavným cieľom Talentcentra je pomôcť končiacim žiakom základných škôl z celého Žilinského kraja zorientovať sa originálnym a interaktívnym spôsobom na trhu práce, informovať ich o perspektívnych povolaniach a trendoch trhu práce. Aj toto je jeden zo spôsobov, ktorým chceme mladým ľuďom pomôcť s výberom ich ďalšieho štúdia a profesijného smerovania,“ objasnila Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.
V školskom roku 2023/2024 bolo do systému duálneho vzdelávania zapojených 1324 žiakov, 192 zamestnávateľov a 28 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, 1 súkromná a 1 cirkevná stredná odborná škola. K zamestnávateľom, ktorí vzdelávajú v tomto systéme najviac žiakov patrí Schaeffler Kysuce, spol. s.r.o., Kysucké Nové Mesto, KIA Slovakia, s.r.o., Teplička nad Váhom a ŽOS Vrútky a.s. V aktuálnom školskom roku 2024/2025 je do systému duálneho zapájania zapojených 1351 žiakov, 201 zamestnávateľov a 30 stredných škôl.
Systém duálneho vzdelávania je v súčasnosti považovaný za najvýznamnejší nástroj znižovania nezamestnanosti mladých ľudí – absolventov stredných škôl, nakoľko odstraňuje nesúlad medzi vedomosťami a zručnosťami absolventov škôl a reálnymi potrebami zamestnávateľov. Zamestnávateľ v systéme duálneho vzdelávania preberá zodpovednosť za organizáciu, obsah a kvalitu praktického vyučovania žiaka a na tento účel uhrádza všetky náklady spojené s jeho financovaním.
Keďže spoločne so strednou školou vypracúva školský vzdelávací program pre odborné vzdelávanie a prípravu, môže flexibilne upravovať jeho obsah zaradením nových vedecko – technických poznatkov a trendov do učiva, či prispôsobovať učivo potrebám svojho výrobného a podnikateľského plánu.
„Systém duálneho vzdelávania tak poskytuje zamestnávateľom možnosť pripraviť si kvalifikovaný a angažovaný personál bez potreby ďalšieho doškoľovania a adaptácie po ukončení štúdia žiaka a to pod vedením inštruktorov z radov svojich vlastných odborných zamestnancov. Naše 10-ročné skúsenosti s fungovaním duálneho vzdelávania v našich podmienkach potvrdzujú, že žiaci, ktorí absolvovali stredoškolské vzdelávanie v SDV, sú nielen lepšie odborne a prakticky pripravení, ale nadobudli požadovanú úroveň zamestnaneckých a pracovných návykov, ktoré tak chýbajú absolventom. Majú zrelšie komunikačné schopnosti, reálnejšiu predstavu o fungovaní pracovného sveta, lepšie chápu hodnotu a narábajú s peniazmi. Konkrétne skúsenosti zamestnávateľov potvrdzujú výrazne vyšší podiel zamestnaných absolventov duálneho vzdelávania na počte ekonomicky aktívnych absolventov v porovnaní so zamestnanosťou absolventov klasického školského systému,“ doplnila Miroslava Abrmanová, riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK.
SDV sa medzi jeho aktérmi v Žilinskom kraji úspešne etabloval, zamestnávatelia ponúkajú učebné miesta v študijných alebo učebných odboroch podľa svojich interných rozhodnutí, prijatých najmä na základe krátkodobých a dlhodobých potrieb pokrytia pracovných miest kvalifikovanou pracovnou silou, priorít a stratégií v oblasti rozvoja ľudských zdrojov.