Dnes si prevzalo ocenenie 48 žiakov stredných škôl za ich mimoriadne úspechy
Žilinský samosprávny kraj každoročne pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva oceňuje žiakov stredných škôl Žilinského kraja. V Sobášnom paláci v Bytči si dnes z rúk županky Eriky Jurinovej prevzalo ocenenie 48 žiakov v šiestich kategóriách.
Riaditelia všetkých stredných škôl v kraji zaslali v tomto roku 99 nominácií. Na základe viacerých kritérií, bolo vybraných spolu 48 žiakov, ktorí získali ocenenia za výsledky dosiahnuté v školskom roku 2023/2024 v 6 kategóriách: mimoriadne študijné výsledky, šport, umenia a kultúra, mimoriadny čin ľudskosti, duálne vzdelávanie a pribudla aj nová kategória enviropočin.
Ocenení v jednotlivých kategóriách
Mimoriadne študijne výsledky (15 žiakov): Nina Dedinská – Gymnázium J. Lettricha v Martine, Mário Tlamka – Gymnázium M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši, Natália Jendrášiková –Obchodná akadémia v Dolnom Kubíne, Jakub Vrábeľ –Stredná odborná škola strojnícka v Kysuckom Novom Meste, Petra Kutnarová – Obchodná akadémia Dušana Metoda Janotu v Čadci, Timotej Ilko –Stredná priemyselná škola informačných technológií Ignáca Gessaya v Tvrdošíne, Ema Dobešová – Stredná zdravotnícka škola v Žiline. Tomáš Maro –Stredná odborná škola dopravná v Martine, Karin Galliková – Gymnázium v Bytči, Radovan Komorský – Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši, Júlia Repoňová – Stredná zdravotnícka škola Márie Terézie Schererovej v Ružomberku, Lukáš Cvacho – Gymnázium Hlinská v Žiline, Lucia Hoštáková – Obchodná akadémia v Martine, Eva Brontvajová –Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši, Miriam Adamíková – Evanjelické gymnázium Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši.
Umenie a kultúra (10 žiakov): Mária Komárová – Škola umeleckého priemyslu v Ružomberku, Adam Frkáň – Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline, Timea Rurová – Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline, Vanesa Popíková –Stredná odborná škola lesnícka a drevárska Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku a žiaci 3.A Súkromného hudobného a dramatického konzervatória v Martine - Dorota Uríková, Martina Kubandová, Viktória Zeleňáková, Timea Muráriková, Svetlana Kundláková, Peter Jakuš
Duálne vzdelávanie (5 žiakov): Veronika Madleňáková - Obchodná akadémia v Ružomberku a za zamestnávateľa Monika Hudáková – CSS Likavka, Patrik Letko - Stredná odborná škola strojnícka v Kysuckom Novom Meste a za zamestnávateľa Monika Žideková (Schaeffler, Kysucké Nové Mesto), Veronika Pindurová - Stredná odborná škola polytechnická v Ružomberku a za zamestnávateľa Lenka Štúrová – MONDI SCP Ružomberok, Timotej Nemec - Stredná odborná škola strojnícka v Kysuckom Novom Meste a za zamestnávateľa Peter Šútorík – KIA SLOVAKIA, Miroslav Macháč - Stredná odborná škola dopravná v Žiline a za zamestnávateľa Zuzana Ondreičková – Scania Slovakia, Senec.
Mimoriadny čin ľudskosti (7 žiakov): Ivan Mateáš –Stredná odborná škola drevárska a stavebná v Krásne nad Kysucou, Daniela Polečová - Gymnázium M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši, Samuel Adame – Stredná odborná škola stavebná v Žiline, Patrícia Porubčanská –Stredná zdravotnícka škola v Žiline, Jakub Ručka, Andrej Gallovič a Dominik Oravec – všetci z Gymnázia, Varšavská v Žiline
Šport (10 žiakov): Adrián Fašianok – Gymnáziu, Jozefa Lettricha v Martine, Laura Frličková – Evanjelické gymnázium v Martine, Roman Vaľo – Stredná športová škola v Žiline, Adriána Vojtečková – Gymnázium Martina Hattalu v Trstenej, Adam Čelko – Stredná odborná škola dopravná v Žiline, Dominika Švaňová –Súkromné gymnázium v Žiline, Richard Púček –Gymnázium Jozefa Lettricha v Martine, Dorothea Salášková – Stredná športová škola v Žiline, Tamara Masárová – Súkromná spojená škola v Martine, Eliška Turiaková – Stredná zdravotnícka škola v Žiline.
Prvýkrát sa udeľovalo ocenenie aj v kategórii Enviropočin, ktorú zastrešuje Odbor regionálneho rozvoja. Získala ho Hyorin Shin – žiačka Gymnázia Varšavská v Žiline, ktorá sa venuje aktivitám na zníženie a predchádzanie tvorby komunálneho odpadu. S touto aktivitou súvisí revitalizácia verejnej plochy pred Gymnáziom, kde boli vysadené okresné dreviny – aktuálne už 29 japonských čerešní. Výsadba je podporená organickým hnojivom získaným z vlastného kompostu. Výsadbu realizujú každoročne žiaci prímy a ich rodičia ako symbol začiatku štúdia na tejto škole.
Ocenenie bolo vyrobené z kovu. Dizajnový návrh ako aj realizácia vzišli z dielne SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Cena bola zhotovená podľa predlohy autorky plastiky Ľubice Šustekovej, učiteľky školy.
Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK: „Gratulujem študentom, nech je toto ocenenie pre nich povzbudením, že kráčajú po správnej ceste. Rovnako je ocenením pre učiteľov, že ich práca a úsilie má zmysel a prináša výsledky. V tomto roku sme si na deň študentov, 17. novembra, pripomenuli aj 35. výročie Nežnej revolúcie. Jedným z jej najväčších prínosov bola sloboda vzdelania. Dnes vďaka nej môžu mladí ľudia slobodne rozvíjať svoje talenty a slobodne si zvoliť odbor a cestu, pre svoju profesionálnu kariéru. Som veľmi rada, že naši študenti, svoju slobodu uchopili správne a využívajú príležitosti, ktoré im život v slobodnej a demokratickej krajine ponúka.“