Nezisková organizácia SAMARITÁN: Na zmeny v zákone chceme byť pripravení čo najlepšie aj vďaka cezhraničnej spolupráci
Nezisková organizácia SAMARITÁN so sídlom v Martine pôsobí v oblasti sociálnych služieb a pomoci už 25 rokov, odkedy bola založená ako organizácia zameraná na domácu opatrovateľskú službu. Požiadavky na domácu starostlivosť o klientov sa za tento čas zmenili a v roku 2026 má prísť aj zásadná novelizácia Zákona o sociálnych službách na Slovensku, ktorá zasiahne model financovania sociálnych služieb. Riaditeľ neziskovej organizácie SAMARITÁN, Ing. Tomáš Tomka, nám v rozhovore priblížil svoj pohľad na plánované zmeny.
Nezisková organizácia SAMARITÁN sa zameriava predovšetkým na opatrovanie seniorov a zdravotne znevýhodnených klientov v ich domácom prostredí. Novelizácia zákona o sociálnych službách zasiahne spôsob, ako sa bude táto starostlivosť financovať. Čo môžeme očakávať?
V súčasnosti je na Slovensku nastavený normatív, ktorý určuje počet hodín a objem financií, ktorý je možné čerpať pre odkázaného občana, väčšinou v seniorskom veku, ktorý však nie je jednotný, čiže v každom meste či obci majú iné pravidlá a finančné možnosti. Všetky ďalšie hodiny alebo starostlivosť je potrebné doplatiť individuálne, napríklad z dôchodku alebo za pomoci rodinných príslušníkov. Pripravovaný zákon, ktorého ekvivalent už platí napríklad v Českej republike, schému tohto financovania mení – osoba, ktorá je odkázaná na starostlivosť, získa každý mesiac príspevok na sociálnu starostlivosť vo forme osobného rozpočtu a bude sa môcť rozhodnúť, ako ho použije – napríklad na úhradu služieb za opatrovanie v domácnosti, to je to, čo aktuálne robí naša organizácia, prípadne svoje prostriedky vyčerpá za služby v niektorom zo sociálnych zariadení na ambulantnú alebo pobytovú sociálnu službu, ale taktiež túto starostlivosť môže zabezpečiť neformálny opatrovateľ, ktorým je zväčša rodinný príslušník odkázaného človeka. Ide o výraznú zmenu aj systému fungovania nárokov a čerpania služieb v našom opatrovateľskom segmente.
Podľa dostupných informácií má prísť zmena zákona o sociálnych službách od roku 2026, ako sa vo vašej organizácii pripravujete na novú legislatívu?
Inšpiráciou nového zákona je fungovanie sociálnych služieb v Českej republike. Vďaka cezhraničnému projektu „Pomoc bez hraníc“ z programu INTERREG SK-CZ/2023/3_Spolupráca sme sa spojili s českým partnerom – Charitou Nový Hrozenkov, s ktorou si vymieňame poznatky a skúsenosti z oblasti sociálnych služieb. Úlohou tohto projektu je zistiť, ako tento zákon funguje, aké problémy ale aj výhody priniesol rodinám u našich susedov, teda sa môžeme aj lepšie pripraviť na legislatívu, ktorá bude ekvivalentom zákona o sociálnych službách v Českej republike, kde v tejto podobe platí už od roku 2007, ide teda o funkčnú legislatívu, ktorá je rokmi overená. S Charitou Nový Hrozenkov sme spolupracovali aj v roku 2008 cez program Interreg IIIA, kde mal projekt podobné zameranie, keďže aj vtedy sa na Slovensku menila legislatíva ohľadom sociálnych služieb, napriek tomu že k zmene financovania nakoniec neprišlo, tak ako to bolo plánované. Charita Nový Hrozenkov je pre nás dôveryhodnou organizáciou a vzorom v poskytovaní sociálnych služieb. Sme radi že sa opätovne s našou organizáciou do takéhoto projektu zapojili aj napriek tomu, že v oboch organizáciách prebehla generačná výmena a projekt z roku 2008 zostal v spomienkach už len niektorých zamestnancov. Oslovili sme teda p. riaditeľku Mgr. Lenku Vráželovú, či by sa vedeli s nami spojiť a vzájomne sa obohatiť vedomosťami a skúsenosťami zo sociálnej oblasti na oboch stranách a pomôcť pripraviť sa na plánované zmeny.
V čom teda spočíva vaša spolupráca s českými partnermi?
Cieľom nášho projektu je upevňovanie partnerstva, znižovanie administratívnych bariér v sociálnej oblasti, výmena skúsenosti a pre nás dôležité porovnanie poskytovaných sociálnych služieb na Slovensku a Českej republike, či už v legislatíve alebo pri priamom poskytovaní týchto služieb porovnaním štandardov kvality, ale aj ako efektívne riadiť ľudské zdroje v mimovládnych organizáciách. Tieto vedomosti a zručnosti naberáme prostredníctvom vzájomného stretávania a vzdelávania či už manažmentu ale aj zamestnancov oboch organizácií.
Ako hodnotíte doterajšiu spoluprácu a čo všetko vám to môže priniesť?
V rámci projektu bude prebiehať 12 stretnutí v priebehu dvoch rokov, z toho 6 na slovenskej a 6 na českej strane. Projekt sme spustili v júni 2024 a zatiaľ sme absolvovali jedno stretnutie v Českej republike na tému Legislatíva sociálnych služieb v Českej republike a dve stretnutia u nás na Slovensku, jedno zamerané na legislatívu v sociálnych službách a formy financovania sociálnych služieb na Slovensku a druhé na tému ľudské práva a hodnoty v sociálnych službách. Najbližšie nás čaká stretnutie v Novom Hrozenkove na tému efektívneho riadenia a vedenia neziskovej organizácie. Do aktivít sa zapájajú naši zamestnanci, ako aj zástupcovia ďalších organizácií poskytujúcich sociálne služby v regióne Turiec. Opatrovateľov aj manažment organizácií je dôležité vzdelávať, preto je každé takéto stretnutie pre nás prínosné. Našou misiou je poskytovať čo najlepšiu a efektívnu starostlivosť pre klientov v regióne. Partneri z Nového Hrozenkova mali možnosť absolvovať aj prehliadky turistických atrakcií, čo nás veľmi teší, že sme im mohli ukázať mesto Martin a jeho okolie a prispieť tak ku zvýšeniu povedomia o našej kultúre aj regióne, čo je jedna z výhod pri spolupráci na cezhraničných projektoch.
Čo vás čaká v najbližšej dobe vďaka takejto projektovej spolupráci?
Našim cieľom bolo predovšetkým zoznámenie sa a pochopenie pripravovaných legislatívnych zmien na základe príkladov z Českej republiky. Toto sa nám darí a aj vďaka tomu sa vieme efektívne pripraviť na rok 2026. Máme čas na úpravu našich postupov a zároveň vieme, kde a ako sa dá zlepšiť poskytovanie služieb odkázaným klientom. Pre človeka, ktorý už nedokáže fungovať bez pomoci je jeden variant ostať doma a požiadať o domácu opatrovateľskú starostlivosť, ktorú poskytuje naša organizácia. Niekto sa rozhoduje pre pobyt v zariadení sociálnych služieb alebo denný stacionár. My chceme byť organizáciou, ktorá zabezpečí domácu starostlivosť vo vysokej kvalite a s dôrazom na individuálnu starostlivosť tak, ako keby sme ju poskytovali svojim najbližším. Verím, že sa nám to darí.