Detskí chirurgovia UNM vytvorili praktickú pomôcku pre záchranárske posádky
Klinika detskej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin vytvorila pre záchranárske posádky špeciálnu pomôcku, ktorá urýchli zasahovanie pri detských pacientoch. Podľa váhy a výšky dieťaťa budú záchranári vedieť podať potrebné lieky oveľa rýchlejšie a zlepšiť tak starostlivosť o detského pacienta hneď od prvého kontaktu.
„Príručku sme pôvodne vyrobili pre našich anestéziológov v nemocnici. Keďže dieťa nie je malý dospelý, dávkovanie liekov je potrebné prispôsobiť ich výške a váhe a presne prepočítať. Praktická pomôcka sa v praxi osvedčila a tak o ňu prejavili záujem aj záchranári, ktorí by ju chceli mať v každej sanitke,“ vysvetlil prednosta Kliniky detskej chirurgie UNM MUDr. Marián Molnár, PhD. MBA. Klinika vyrobila 150 kusov tejto praktickej príručky a odovzdala ju zástupcom Záchrannej zdravotnej služby, ktorá ich chce umiestniť nie len vo vozidlách záchraniek, ale aj vo svojom školiacom centre.
„Takáto príručka nám pri výjazdoch pomôže v rýchlejšej orientácii u detského pacienta, pri zabezpečovaní vitálnych funkcii. Chceme sa veľmi pekne poďakovať Univerzitnej nemocnici Martin a Klinike detskej chirurgie,“ povedal počas odovzdania daru Mgr. Rastislav Klonga, hlavný záchranár ZZS. Ako ďalej dodal, záchranári sú školení pre prácu s detským pacientom, avšak frekvencia výjazdov k nim je oveľa nižšia, ako k dospelým. „Preto každému záchranárovi a lekárovi posádky pomôže pri rýchlom zorientovaní sa v dávkovaní liekov,“ doplnil. Pomôcka je určená najmä pri výjazdoch k rôznym nehodám, úrazom či polytraumám, kde je potrebný rýchly zásah zdravotníkov. „Záchranár si našu pomôcku rozloží pri pacientovi a podľa výšky a váhy sa vie veľmi rýchlo zorientovať v tom, aké pomôcky potrebuje a aké má dať dávkovanie liekov, ktoré je potrebné presne prepočítavať,“ doplnil prednosta Molnár.
Klinika detskej chirurgie mohla pomôcku vyrobiť a vytlačiť vďaka darom, ktoré jej ľudia venovali prostredníctvom 2% z daní. Klinika sa z týchto financií snaží rozvíjať pracovisko a podporovať starostlivosť o detských pacientov, vďaka čomu sa zdravotníkom darí zavádzať nové operačné postupy, absolvovať školenia, nakupovať mikroinštrumentárium a najnovšie technologické pomôcky.