Obecný úrad
Blatnica 1
PSČ: 038 15
https://www.blatnica.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434948101
Blatnica
939 obyvateľov
História
Okolie Blatnice je najbohatším archeologickým náleziskom v Turci. Medzi najvzácnejšie nálezy patrí hrob staroslovienskeho veľmoža z 9. storočia známy ako blatnický nález. V okolí Blatnice (v jaskyni Mažarná a Na Vyhni nad Konským dolom a v osade Sebeslavce) sa našli zvyšky osídlenia z mladšej kamennej doby a rímskej doby.
Blatnica sa po prvý raz písomne spomína v roku 1230. Patrila medzi kráľovské majetky, neskôr sa z nej stala poddanská obec. Miestni obyvatelia sa zaoberali drobnými remeslami a poľnohospodárstvom, olejkárstvom a šafraníctvom.
Erb
Šikmý (ondrejský) kríž vyjadruje patrocínium apoštola Ondreja. Tri ruže korenia v turčianskom stoličnom erbe. Bodliak upozorňuje na jedinečnú flóru v okolí obce.
Pamiatky
Neďaleko obce stoja zrúcaniny Blatnického hradu, ktorý vznikol v roku 1252 a bol kráľovským majetkom. V 17. storočí bol hrad ťažko poškodený. V 18. storočí ho dal opraviť Jozef Révay. Obývaný bol do roku 1790. Vedie k nemu náučný chodník Gaderská dolina – Blatnický hrad. Evanjelický kostol pochádza z roku 1786 a prestavaný bol v 20. storočí. V časti Sebeslavce sa nachádza Kostol sv. Ondreja zo 14. storočia.
Dnešnú podobu získal po generálnej oprave v 19. storočí. Obdobie SNP pripomína Park národov na rázcestí Gaderskej a Blatnickej doliny. K významným pamiatkam obce patrí neskorobarokový kaštieľ Prónayovcov. Vedľa neho stojí barokovo-klasicistická kúria z 18. storočia. V súčasnosti v nej sídli Múzeum Karola Plicku, ktorý svoje filmárske a fotografické dielo zasvätil dokumentovaniu slovenskej ľudovej kultúry.
Toto múzeum je vysunutou expozíciou Slovenského národného múzea - Etnografického múzea v Martine. Pri Blatnickom potoku zaujme osobitá architektúra pôvodných domov olejkárov a remeselníkov s klenutými bránami.
Osobnosti
V Blatnici sa narodila spisovateľka Maša Haľamová, významná predstaviteľka slovenskej medzivojnovej poézie. Pôsobila tu aj botanička Izabela Textorisová, ktorej pamätná tabuľa sa nachádza v budove bývalej pošty. Nesmieme zabúdať ani na Matúša Dulu, známeho národovca a politika, ktorý sa v tejto obci narodil.
Z obce pochádzajú aj bratia Siakeľovci. Daniel Siakeľ sa po vyučení za zámočníka vysťahoval do Chicaga, kde pracoval vo firme, ktorá spracovávala filmy. Skonštruoval tu prvý automat na vyvolávanie filmov na svete. V roku 1921 s režisérom F. Horlivým nakrútili na Slovensku film Jánošík.
Turizmus
Blatnica je ideálnym východiskom do turistami najnavštevovanejších dolín Veľkej Fatry – Gaderskej a Blatnickej doliny. Priamym pokračovaním Gaderskej doliny je Dedošová, spolu dosahujú dĺžku 18 km. Blatnická dolina je východiskom do oblasti Krížnej a Kráľovej studne vo Veľkej Fatre. V spodnej časti doliny sa nachádza skalný útvar Skalné okno. Turistický chodník sprístupňuje masív Tlstej (1373 m), ktorá je najrozsiahlejšou národnou prírodnou rezerváciou na Slovensku.
V južnom svahu sa nachádza jedna z najväčších jaskýň Veľkej Fatry – Mažarná. Jej zvláštnosťou je prameň vyvierajúci na vápencovom podklade. Vnútro jaskyne nie je prístupné verejnosti. V masíve Tlstej sa nachádzajú aj ďalšie jaskyne – Textorisova, Havrania, Stĺpová, Biela a Jelenia.