Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Rakovo 8
PSČ: 038 42
http://www.rakovo.sk
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434294188

Rakovo

322 obyvateľov

História

Územie obce bolo osídlené už v neolite, existovalo tu aj púchovské sídlisko z prelomu letopočtov. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1244. Rakovo bolo zemianskou obcou, ktorou zostalo do konca 19. storočia. Jej najznámejšími majiteľmi boli členovia rodiny Rakovských.  Obyvatelia Rakova boli v minulosti známi aj ako olejkári a šafraníci.

Erb

Hovoriaci erb, inšpirovaný tiež rodovým erbom Rakovskovcov bol doplnený o tri ruže koreniace v turčianskom stoličnom erbe.

Pamiatky

Boli tu dva kaštiele. Starší z nich patril rodine Rakovských a bol zrútený v 90. rokoch 20. storočia. Druhý kaštieľ pochádza z roku 1763 a patril rodu Benických. Na cintoríne, ktorý sa nachádza na juhozápadnej strane obce, boli dve krypty. Hrobka Benických vystavaná v románskom slohu je z roku 1874. V 80. rokoch 20. storočia bola prestavaná na dom smútku. Druhá z roku 1906 vystavaná v gotickom slohu patrila Rakovským.

Osobnosti

Z rodu Rakovských pochádza viacero známych osobností. Najslávnejším je básnik a vzdelanec Martin Rakovský, ktorý vo svojich dielach prekročil národný rámec a zaradil sa do európskeho humanistického kontextu. Rakovo je aj rodiskom spisovateľa Tida J. Gašpara.

Turizmus

---