Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk
Vrútky
* 20. júl 1914

Bratislava
† 16. marec 2004

Zelinová Hana

Povolanie: prozaička

Životopis

Študovala na učiteľskom ústave v Bratislave. Pôsobila ako redaktorka , vedúca vydavateľstva Svojeť, úradníčka a odborná referentka a znovu redaktorka. Vo svojej tvorbe sa zamerala na ženské osudy, zmysel a hodnotu materstva, oslavu patriarchálnych rodinných vzťahov, osudy žien v rôznych historických obdobiach. Podstata jej tvorby spočíva v trilógiách. Venovala sa aj tvorbe pre deti a mládež.

Výber z tvorby

Najznámejšie sú jej trilógie: Anjelská zem, Hora pokušenia, Dievočka vstaň a Alžbetin dvor, Volanie vetra, Kvet hrôzy. Medzi historické romány patria diela Diablov čardáš a Kamenný ruženec. Jej ďalšími známymi dielami sú Hodina zažíhania sviec, Hlas starých huslí, Víno kráľov, Ruža zo samého dna, Aj v raji prší. Spomienkovou prózou je Vejár s fialkami alebo s kým mi bolo dobre.

Napísala aj divadelné hry Mária, Ktosi je za dverami a Žijem cudzí život. Venovala sa aj tvorbe pre deti a mládež, známe sú jej knižky Jakubko, Do videnia, Zuzanka, Večer neprídem, Pehavý noštek, Maťko a ja a mnohé iné. V jej bohatej tvorbe nechýbal ani romanticko-alegorický román: Hriešna krajina Atlantis.