piatok, 13 október 2017 21:50

Poďte do Múzea slovenskej dediny: Keď sa zima opýta

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Keď sa zima opýta Keď sa zima opýta

Jeseň bola pre našich predkov obdobím zberu a uskladňovania úrody. Zoznámte sa aj Vy s činnosťami, ktoré v minulosti sprevádzali na slovenskom vidieku spracovanie a uskladnenie úrody na podujatí Keď sa zima opýta. Uskutoční sa v nedeľu 15. októbra 2017 v Múzeu slovenskej dediny.

Súčasťou programu, ktorý bude trvať od 10.00 do 16.00 hod., budú vystúpenia dedinských folklórnych skupín, ktoré nás zavedú do minulosti a pripomenú činnosti, ktoré na slovenskom vidieku v jesennom období súviseli so zberom a spracovaním úrody. V programe budú účinkovať folklórny súbor Drotár z Dlhého Poľa pri Žiline, turčianska folklórna skupina z Podhradia, hrať budú Dlhopoľskí heligonkári.

 

Počas dňa okoštujete „zemnačne osušky“, zemiakové placky, v pahrebe upečené zemiaky či malé jabĺčka, ochutnáte aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách. Uvidíte, ako sa tlačila kapusta do suda, pripravovali sa sušené jabĺčka „opečky“ , spracovávala a priadla sa ovčia vlna, tkalo sa plátno a koberce, v kováčskej vyhni sa podkúval kôň.

 

Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti môžu vyskúšať tkanie na malých krosienkach, vyrobiť si zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov, šípkové retiazky alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami. Okrem „koštovky“ bude pripravená aj súťaž v jedení zemiakovej baby. Na podujatí sa predstavia aj ľudovo-umeleckí výrobcovia a predajcovia. O 13.30 hod. sa bude konať r. k. sv. omša v kostole z Rudna.

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn