streda, 25 apríl 2018 19:30

Martinská Plantáž: Viac než len jedlo

Ohodnotiť túto položku
(14 hlasov)
Martinská Plantáž: Viac než len jedlo Martinská Plantáž: Viac než len jedlo

Otvoriť si v Martine donáškovú službu s čisto rastlinnými jedlami - PlantÁŽ (Plant - rastlinná, AZ - od A po Z) napadlo Marcusovi krátko po tom, ako sa on sám začal stravovať výhradne rastlinne - vegánsky. Prečítajte si príbeh mladého muža, ktorý hľadal kľúč k svojim snom.

Začiatky neboli jednoduché: „Keďže možnosti, kde sa najesť, boli takmer nulové, bol som nútený si variť. Ponuka vegánskych jedál a produktov sa však na trhu rýchlo rozširuje a stále objavujem nové ingrediencie a chute, s ktorými experimentujem a snažím sa pripravovať zdravé, ale zároveň chutné jedlo,“ hovorí Marcus Ivaška. Tým, ktorí tiež rozmýšľajú vyskúšať udržateľný a ohľaduplný životný štýl, radí: „Je dobré mať prehľad, poznať základy a možnosti rastlinného stravovania, keď som s tým začal ja, vôbec som netušil, čo budem jesť,“ smeje sa a zároveň dopĺňa, že jeho motívom osvojiť si tento životný štýl boli najmä udržateľnosť, etika a v neposlednom rade aj zdravie.

 

„Dozvedel som sa, že najčastejší problém so zdravím na Slovensku sú srdcovo-cievne ochorenia. Odpoveď bola pre mňa výzvou! Dočítal som sa, že už v roku 2003 sa dokázalo, že správne zložená strava s nízkym obsahom cholesterolu a nasýtených tukov, môže byť rovnako účinná ako liečba liekmi. Aspoň každý druhý deň sa odporúča konzumovať tofu, orechy, olejnaté semená, strukoviny, zeleninu a ovocie alebo obilniny v celozrnnej podobe. V Plantáži cholesterol nenájdete, na kvalite a výbere surovín nám záleží!“ informuje Marcus. „Keď si moji priatelia všimli, že som sa začal s rastlinnou stravou, zaujímalo ich, čím je jedlo iné a často ochutnávali, čo som navaril. Veľmi im chutilo a tak som dostával návrhy, nech si otvorím vlastný podnik,“ spomína Marcus s úsmevom na svoje začiatky.

 

Po roku prišla príležitosť. Zazvonil mi telefón, že sú v Martine voľné priestory bývalej pizzérie, ihneď som to vzal. V tej dobe som žil v Bratislave, kde som sa popri práci venoval najmä aktivizmu za ochranu zvierat. Tu som sa spoznal aj s ďalšími podobne zmýšľajúcimi ľuďmi prostredníctvom vegánskych večerí, ktoré sa už druhý rok organizujú aj u nás, v Martine. Ide o komunitné udalosti, kde sa ľudia stretávajú, vymieňajú si recepty a ochutnávajú jedlá, ktoré doma pripravili. Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale vrátil som sa domov do Martina splniť si svoj sen. Plantáž nedávno oslávila svoje  druhé výročie od otvorenia.“

 

 

Marcus sa venuje vareniu najmä (ne)typických jedál. Najradšej má tie slovenské, ktoré majú ľudia tak radi. Snaží sa ich transformovať na čisto rastlinné verzie. „Ľudia sú zvyknutí na tradičné chute a jedlá od „babičky“: halušky, zemiakové placky, guľáš a knedle, preto ich varíme radi. Tiež však robíme aj svetovú - ázijskú či indickú kuchyňu,“ referuje.

 

Gro Plantáže je obedové menu a rozvoz

 

Každý deň v Plantáži pripravujú čerstvé jedlá. Najpredávanejšie je obedového menu a pre náročných sú v ponuke aj jedlá na objednávku a rôzne druhy šalátov. Úplne všetky jedlá sú bez mlieka, laktózy a vajec. Niekoľko krát do týždňa sú v ponuke aj jedlá bez lepku, čo môže potešiť nielen celiatikov. V pondelok si pochutia aj tí, ktorí preferujú sladké. Veľmi obľúbené sú plnené makové šúľance, jablkový nákyp so škoricou a rastlinným „tvarohom“, lievance s lesným ovocím či palacinky s rastlinnou šľahačkou. Najväčšou špecialitou však stále ostávajú halušky s alternatívou bryndze a škvarkami z údeného tofu. „Tento pokrm naši zákazníci často veľmi chvália, čo nás nesmierne teší,“ dopĺňa Marcus.

 

 

Živočíšne bielkoviny z mäsa vieme hravo nahradiť rastlinnými

 

V Plantáži ako zdroje bielkovín používajú: obilniny, strukoviny, a tiež aj tofu či tempeh, čo sú produkty zo sóje, ktoré sa v Ázii používajú už viac ako 2000 rokov. Tofu je podľa Marcusových slov fantastická a univerzálna potravina, ktorá sa dá v kuchyni použiť veľmi všestranne. Ďalej používajú náhrady mäsa z obilnín, najčastejšie seitan, tak isto ROBI či sójové „mäso“.

 

„Prioritou nie je, aby sa prestalo jesť mäso úplne. Veľkým prínosom je aj zníženie jeho spotreby. Oceňujeme, keď sa niekto rozhodne pre ohľaduplný a udržateľný životný štýl, najmä preto, že to prispieva k znižovaniu dopadov na životné prostredie. Pri chove zvierat spotrebujeme obrovské množstvá vody, obilnín, sóje a ďalších surovín. Takýto chov je neefektívny aj z pohľadu získavania bielkovín. Takáto „produkcia“ nás pripraví v prípade vajec o 40 % bielkovín, pri hydine o 50 %, a mliečnych výrobkoch o 75 %. Pri bravčovom mäse o 90 % a pri hovädzom mäse až o neuveriteľných 96 % bielkovín. Zatiaľ, čo by sme z konzumácie rastlinnej stravy získali 100 gramov bielkovín, v prípade, že tým istým množstvom rastlinnej stravy vykŕmime kravu, získame vo výslednom hovädzom mäse len 4 gramy bielkovín. Veľké plochy na pestovanie obilia by sme vedeli využiť oveľa efektívnejšie, keby vypestované plodiny išli priamo ľuďom,“ vysvetľuje zakladateľ Plantáže.

 

Okrem lokálneho rozvozu je Plantáž známa aj mimo Turca

 

Môže za to projekt Plantáž - Festival Food, s ktorým sa zúčastnili viacerých podujatí po Slovensku, kde za krátky čas získali už dve ocenenia a zožali úspech. Minulý rok to boli aj Dožinkové slávnosti v Martine. Na Vegánskych hodoch v Žiline získali hneď 1. miesto a tento rok na Jarných vegánskych hodoch v Bratislave, kde sa popri už väčšej konkurencii umiestnili na skvelom 2. mieste. „Nie len Slováci nám týmto ocenením dali vedieť, že to robíme naozaj dobre a chceme v tom pokračovať. Naším posolstvom je ukázať ľudom, že sa dá veľmi chutne a plnohodnotne najesť aj bez mäsa.“ hovorí Marcus.

 

 

Menu vám privezú v Martine aj Vrútkach, no podľa požiadavky zákazníkov nie je problém doručiť jedlo aj do okolitých obcí. Všetky jedlá, jedálne lístky, základné informácie či cenu dopravy, sa dozviete na webovej stránke www.plantaz.sk, prípadne na profile Plantáž na Facebooku alebo na Instagrame. Menu v Plantáži si môžete objednať ráno od 7:00 do 9:00 telefonicky alebo objednávkou online. Vybaviť si donášku môžete rovno aj na celý týždeň a máte po starostiach. Jedlo vám privezú priamo domov či do práce podľa dohody v čase medzi 10:30 až 13:00.

 

V tíme Plantáže sú momentálne spolu dvaja so sestrou Majkou

 

„Sme taký malý rodinný podnik. Občas nám pomáha aj ďalšia sestra Natálka, ktorá s nami bola aj na Vegánskych hodoch v Bratislave. Jeden z našich plánov do budúcna je rozšíriť otváracie hodiny, aby si ľudia mohli jedlo u nás dopriať nie len na obed, ale aj neskôr, keď prídu z práce. Neskôr, s rozšírením otváracích hodín, do nášho tímu určite radi privítame ďalších šikovných ľudí,“ dodáva na záver Marcus Ivaška.

 

 

Verní zákazníci Plantáže budú odmenení!

 

Ak máte záujem o svoju vlastnú vernostnú kartičku, pri objednávke na www.plantaz.sk do poznámky napíšte: MOJA-PLANTAZ-KARTA, ktorú Vám doručia hneď pri prvej objednávke. Jednoducho tak zbierate body. Po každom 10. jedle Vás Plantáž odmení obedom z menu úplne zadarmo aj s dovozom v rámci Martina a Vrútok

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.