streda, 03 október 2018 08:01

Pozývame vás na Martinské dožinky 2018

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Pozývame vás na Martinské dožinky 2018 Pozývame vás na Martinské dožinky 2018

Srdečne vás pozývame aj tento rok spoločne osláviť zber úrody a s ním spojené dožinkové slávnosti. V piatok 12. októbra a sobotu 13. októbra sa v Martine na Memorandovom námestí uskutoční už v poradí siedmy ročník martinských dožiniek.

Občianske združenie Premena-Spolupráca v Turci sa týmto podujatím snaží pripomenúť dávno zabudnutú tradíciu, ktorú si už z vlastných zážitkov pamätá len hŕstka ľudí. Dožinky v minulosti každoročne zohrávali veľkú úlohu, v živote pestovateľov, keďže sa jednalo o veľké oslavy po ukončení zberu úrody. Žatva bola vždy najdôležitejším a tiež pracovne najnáročnejším obdobím celého hospodárskeho roka, čo pre poľnohospodárov a drobných pestovateľov platí aj v dnešnej dobe.

 

A však v našich podmienkach sa už málokoho dotýka v takej miere ako to bolo v minulosti. Ale aj keď si to neuvedomujeme, žatva stále zohráva v našich životoch veľkú rolu. Bez poľnohospodárov a drobných pestovateľov by sme si nemohli dopriať chlieb, čerstvú paradajku, jahody, cibuľu a skoro žiadne iné jedlo. Aj z tohto dôvodu sa snažíme všetkým ľuďom priblížiť lokálnych pestovateľov, spracovateľov a výrobcov a viac z toho čo ponúka región Turiec. Na dožinkoch sa snažíme spájať tradície so súčasnosťou, takže môžete ochutnať kvalitný lokálny street food, dať si kávu ktorá sa praží ani nie 100 metrov od Memorandového námestia alebo okúsiť aj lokálnu exotiku, z vietnamského bistra ktorého majiteľ sa na slovensku narodil a žije tu už viac ako 25 rokov.

 

Tohtoročné dožinky budú prvý krát dvojdňové, v piatok poobede pre vás bude pripravené občerstvenie a kultúrny program a v sobotu ráno od 10:00 pribudnú k stánkom s jedlom a pitím lokálni remeselníci, umelci a drobní predajcovia domácich produktov a tak isto bude pokračovať kultúrny program. Môžete sa tešiť na folklórne vystúpenia a vo večerných hodinách aj na ochotnícke divadelné predstavenie Maryša.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.