pondelok, 08 október 2018 12:37

V Martine sa budú môcť elektromobily nabíjať zdarma! Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
V Martine sa budú môcť elektromobily nabíjať zdarma! V Martine sa budú môcť elektromobily nabíjať zdarma!

Martin (08.10.2018) - Primátor mesta Martin v pondelok 8. októbra oficiálne otvoril v meste prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Vďaka pilotnému projektu spolupráce samosprávy a energetickej spoločnosti Stredoslovenská energetika budú môcť Martinčania nabíjanie využívať rok bezplatne.

Záujem o udržateľné formy dopravy a elektromobilitu na Slovensku nepopierateľne rastie. Mesto Martin aj naďalej sleduje aktuálne trendy, a preto sa v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou rozhodlo vybudovať nabíjaciu stanicu pre elektromobily, ktorá umožní Martinčanom a návštevníkom mesta nabíjať svoje elektromobily prvý rok zdarma.

 

Elektromobilita je jednou z kľúčových foriem rozvoja dopravy v budúcnosti. Aj príklady zo zahraničia ukazujú, že elektromobily vďaka nulovej produkcii lokálnych emisii a zníženiu ekologickej záťaže do miest rozhodne patria. Som nesmierne rád, že sa nám ako prvej samospráve na Slovensku podarilo nadviazať spoluprácu so Stredoslovenskou energetikou a poskytnúť tak Martinčanom možnosť nabíjať elektromobily takmer v centre mesta úplne zdarma. Verím, že táto forma podpory elektromobility bude pre obyvateľov nášho mesta prínosom,“ zhodnotil primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar. Prvá z dvoch nabíjacích staníc je umiestnená pri Mestskom úrade v Martine.

 

Nabíjanie bude v dispozícii pre záujemcov nepretržite. „Elektromobilita hýbe svetom čoraz viac a rovnako výraznejšie sa o nej hovorí aj na Slovensku. Elektromobil sa v budúcnosti stane súčasťou každej väčšej firmy a tiež domácností. Stredoslovenská energetika sa elektromobilite začala venovať už v minulosti. Ako jedna z vôbec prvých spoločností nakúpila päť malých mestských elektromobilov, ktoré začlenila do svojho vozového parku. Výstavbou ďalších nabíjacích staníc ako je táto v Martine sa máme v pláne aktívne podieľať na rozvoji sietí nabíjacích staníc a tak zahusťovať ich sieť na našom území. Aj táto forma spolupráce s mestami je pre nás veľmi dôležitá,“ uviedol na otvorení nabíjacej stanice generálny riaditeľ Stredoslovenskej energetiky Zdeněk Schraml.

 

Samotná stanica nabíjaním 22kW na striedavý prúd. Rýchlosť nabíjania je až do 100 km/hodina a stanica súčasne nabíja dve autá. Identifikácia je riešená cez RFID čipovú kartu a komunikácia s nabíjačkou prebieha prostredníctvom 3G SIM karty. Nabíjacia stanica pri Mestskom úrade v Martine je prvou v poradí, pričom v nasledujúcich týždňoch pribudne ďalšia v blízkosti pešej zóny.

Mesto Martin

Tlačová správa

www.martin.sk