pondelok, 12 september 2022 21:06

Slávnostné otvorenie Bibliotéky Matice slovenskej Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Slávnostné otvorenie Bibliotéky Matice slovenskej Slávnostné otvorenie Bibliotéky Matice slovenskej Foto: METRO

Martin (09.09.2022) – Matica slovenská v rámci Odkazu štúrovskej generácie slávnostne otvorila v druhej historickej budove Bibliotéku Matice slovenskej s finančnou podporou mesta Martin.

Po viac ako dvadsiatich rokoch od straty Slovenskej národnej knižnice, získa opäť Matica slovenská reprezentatívnu knižnicu. Na základe Zákona o knižniciach z roku 2000, ustanovizeň prišla o starostlivo získavané knižničné, archívne a muzeálne zbierky. Iniciátorom vybudovania novej bibliotéky bol Pavol Madura, riaditeľ Archívu Matice slovenskej. Vo štvrtok 8. septembra 2022 predseda Matice slovenskej Marián Gešper a primátor mesta Martin Ján Danko slávnostne Bibliotéku Matice slovenskej otvorili.

 

 

Kniha je pre mňa vždy čosi úžasného, čo je odzrkadlením myslenia konkrétneho človeka, jej autora. Už ako chlapec som miloval knihy a našu malú knižnicu v mojom rodisku som prečítal veľmi rýchlo, preto som musel ísť hľadať novú literatúru do väčšieho mesta. Rešpektujem digitalizáciu a aj moderný pokrok vo svete literatúry, vážim si však vôňu knihy. Preto som rád podporil otvorenie novej bibliotéky Matice slovenskej. Som šťastný, že vznikol nový priestor pre štúdium literatúry a budem rád, keď sa v tomto trende bude pokračovať. Čím viac knižníc budeme mať, tým viac bude dostupnejšia literatúra a s tým súvisiaca túžba po vzdelávaní,“ povedal primátor mesta Martin Ján Danko.

 

 

Do bibliotéky sú zaradené knihy Archívu Matice slovenskej, Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej, Slovenského historického ústavu Matice slovenskej, Strediska národnostných vzťahov Matice slovenskej a Krajanského múzea Matice slovenskej. K dispozícii budú tiež encyklopedické diela, odborné periodiká, edície vedeckých zborníkov, biografie, cudzojazyčné a iné slovníky, no aj tradičná slovenská beletria.

Mesto Martin

Tlačová správa

www.martin.sk