Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Čremošniansky tunel

Príďte na miesto dostatočne včas, aby sme si mohli naplánovať fotografie výjazdu vlaku z tunela.

Základné informácie

Čremošniansky tunel (alebo nesprávne aj Harmanecký tunel niesol v rokoch 1936 – 1939 aj v roku 1946 názov Tunel Dr. Edvarda Beneša, v rokoch 1939-1945 Tunel Andreja Hlinku).

Je to najdlhší železničný tunel na Slovensku a bol najdlhším aj v Česko-Slovensku. Dĺžka tunela je 4 697,15 m, pričom prekonáva najvyšší bod horského sedla Malý Šturec medzi Veľkou Fatrou a Kremnickými vrchmi, spája Harmanec a Čremošné. V evidencii objektov v sieti ŽSR je tento tunel pomenovaný ako Čremošniansky 14, poloha 27,847 km a dĺžka 4 697 m. Tunel je jednokoľajný a neelektrifikovaný.

Tunel bol postavený v rokoch 1936 – 1940 rakúskou tunelovacou metódou. Slávnostné začatie prác na stavbe trate Banská Bystrica-Dolná Štubňa sa uskutočnilo 28. septembra 1936 za účasti prezidenta Edvarda Beneša, ktorý vykonal aj prvý vrt smerovej štôlne. Smerová štôlňa bola dokončená 28. augusta 1938. Pri stavbe sa ako veľký problém ukázala voda, pri razení sa objavovali stále nové výtrysky. Najväčšie výtrysky vody boli zo strany tunela od Harmanca, kde maximum dosahovalo až 760 l/s. Aj rok po dokončení odtekalo z tunela vyše 0,5 m³/s vody. Tunel bol dokončený v roku 1940 počas Slovenskej republiky za účasti bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga a pomenovaný po Andrejovi Hlinkovi.

Približne uprostred tunela je mohutná zvislá vetracia šachta. Pôvodne bola osadená ventilátormi, ktoré mali zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu, potrebnú na prevádzku parnej trakcie. Dnes zabezpečujú odvetrávanie spalín z rušňov s dieselovými motormi. Ventilačný systém tvoria motory s výkonom 130 HP (približne 100 kW), ktoré ovláda výpravca v stanici Čremošné.

Prístupnosť

Pre nadšencov železnice je tunel fotogenickejší z harmaneckej strany. Autom môžete zaparkovať pod Železničnou stanicou Harmanec - jaskyňa, odkiaľ je tunel vzdialený asi 1 kilometer po spevnenej ceste v Túfnej doline. Na druhej strane, v regióne Turiec, je tunel prístupný zo stanice Čremošné, kde zaparkujete a prejdete pešo približne 400 metrov po spevnenej ceste až k tunelu. Príďte na miesto dostatočne včas, aby sme si mohli naplánovať fotografie výjazdu vlaku z tunela.

Adresa a kontakt

Základné informácie

koľko tu strávite času: 30 min.


PRÍSTUPNOSŤ

Oba portály tunela sú prístupné celoročne (iba na pozorovanie vlakov z vonka)

Predpoveď

Mapa

Reklama