Základné informácie
Na lúke v južnej časti Turčianskej Štiavničky, známej ako „Pod Dunínom“, sa nachádza malé, ale fascinujúce „kultové miesto“, ktoré odkazuje na pohanské náboženstvo starých Slovanov. Centrom tohto miesta je drevná modla, zobrazujúca rôzne slovanské božstvá: Perúna, hromovládneho boha s bleskom, Dažboga, boha slnka so slnečnými symbolmi, Lada, bohyňa jari s jarným kvetom v ruke, a Mokošu, bohyňa zeme a plodnosti s rohom na pitie.
Okolo modly sú umiestnené „kultové“ kamene s vyrytými slovanskými symbolmi a menami božstiev v štylizovanej latinskej a runovej abecede. Z blízkeho stromu sa na návštevníkov usmieva drevená bohyňa Živa, patrónka života a plodnosti. V druhej polovici júna sa tu konajú oslavy letného slnovratu s dôrazom na život a mytológiu starých Slovanov, sprevádzané vystúpeniami folklórnych hudobníkov a súborov.
Aj mimo slávností toto miesto láka návštevníkov – turistov, ktorí sem prichádzajú pri návšteve miestnych atrakcií ako Teplické serpentíny či révayovského kaštieľa, a milovníkov histórie a náboženských štúdií.