Vodný žľab v doline Rakytovo
Vodný žľab je jedinečnou ukážkou zručnosti a vynaliezavosti našich lesníckych predkov
Základné informácie
Jedinečným skvostom je vodný žľab Rakytovo pri Dolnom Harmanci, ktorý kedysi slúžil na prepravu dreva z neprístupných lesov do dolín. Tento žľab je dôkazom zručnosti a vynaliezavosti našich lesníckych predkov.
História a poslanie
Nachádza sa v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci, v lesoch blízko Banskej Bystrice. Pravdepodobne bol postavený už v 19. storočí, keď sa drevo používalo hlavne na kúrenie. V lesoch okolo Banskej Bystrice sa drevo prepravovalo suchými šmykmi, vodnými žľabmi a splavovaním po vodných tokoch.
Okrem vodného žľabu v Rakytove boli v minulosti funkčné aj ďalšie vodné žľaby v dolinách Cenovo (dlhý 4 650 m) a Prašnica (1 840 m). Drevo sa k žľabu dopravovalo koňmi, ručne alebo suchými žľabmi. Následne sa drevo porezalo a poštiepalo na metrovicu, ktorá sa na jar hádzala do žľabu. Na plynulý pohyb dreva dozerali hliadky rozostavané po celej dĺžke žľabu. Na ústí žľabu vzniklo prehradením menšie jazierko, z ktorého sa drevo vyťahovalo háčikmi a ukladalo do rovnaní. Toto drevo sa mohlo splavovať aj potokom Bystrica až do Banskej Bystrice, kde sa zachytávalo na hrabliach.
Vodný žľab bol v roku 2000 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Má celkovú dĺžku 2 450 m a je celý vyrobený z dreva, konkrétne zo smreka a jedle, bez použitia iných materiálov ako železo alebo plast.
Prístup
K vodnému žľabu sa najjednoduchšie dostanete od budovy Mestských lesov Banská Bystrica v Dolnom Harmanci, kde môžete pohodlne zaparkovať. Z parkoviska stačí nasledovať náučný chodník po nespevnenej, ale pohodlnej lesnej ceste. Za dobrých podmienok je trasa vhodná aj pre kočíky. Po približne 650 metroch sa dostanete k bývalej budove Malej vodnej elektrárne Boboty - Dolný Harmanec (MVE). Pred budovou sú vystavené staré turbíny a nájdete tu aj informačnú tabuľu o histórii MVE. Pokračujte popri budove, za ktorou vodný žľab Rakytovo ústi do potoka Harmanec z bočnej doliny. Naspäť sa vrátite po rovnakej trase.