Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421433812817

P. O. Hviezdoslava 74

036 01, Martin

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 60 min.

predaj lístkov: na mieste


Sociálne siete

Predpoveď

Dom Jozefa Cígera Hronského

Expozícia sprevádzajúca životom Jozefa Cígera Hronského v autentických priestoroch jeho domu

História a poslanie

Kolektív Archívu Matice slovenskej pripravil modernú a vysoko esteticky hodnotnú expozíciu, ktorá je otvorená od 4. augusta 2010. Autorkou scenára výstavy a katalógu je PaedDr. Vlasta Bellová.  Expozícia sprevádza návštevníkov životom Jozefa Cígera Hronského.

Stále expozície

Expozícia Jozef Cíger Hronský Život bez oddychu umiestnená v autentických priestoroch spisovateľovho domu sprístupňuje prostredníctvom originálnych dokumentov život a dielo Jozefa Cígera Hronského, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov poprevratovej literatúry, ktorý svoje ťažiskové literárne diela vytvoril práve v Martine.

Autentické písomné a obrazové dokumenty, vecné pamiatky a výtvarné diela privezené z Argentíny, krajiny jeho posledného pobytu, predstavujú Jozefa Cígera Hronského aj ako technického kresliča, projektanta, ale hlavne výtvarníka, ktorý počas svojho života v zahraničí významne uplatnil svoj výtvarný talent.

Jozef Cíger Hronský

Jozef Cíger Hronský (1896-1960) bol slovenský spisovateľ, maliar, redaktor, nakladateľ, publicista, tajomník a správca Matice slovenskej, po roku 1945 v emigrácii.  Jeho dielo je silne ovplyvnené skúsenosťami z vojenskej služby počas prvej svetovej vojny.

Na jeho návrh sa uskutočnila v rokoch 1935–1936 cesta pracovníkov Matice slovenskej do USA za slovenskými vysťahovalcami a krajanskými organizáciami. Ako správca Matice slovenskej priviedol túto vrcholnú národnú inštitúciu na nebývalý stupeň rozvoja a prosperity a naplno rozvinul jej vydavateľskú a výskumnú činnosť.

Cígerov život bol poznačený politickými udalosťami jeho doby. Bol väznený za svoju protikomunistickú činnosť počas komunistického režimu v Československu a trpel perzekúciou. Napriek ťažkostiam pokračoval vo svojej literárnej činnosti až do svojej smrti v roku 1960. Jeho dielo zostáva dôležitou súčasťou slovenskej literárnej krajiny dodnes.