Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421434131011

Malá Hora 2

036 01, Martin

Vstup

rezervácia: je potrebná iba pre väčšie skupiny

časová náročnosť: 120 min.

predaj lístkov: na mieste


OTVÁRACIA DOBA

Utorok – piatok: 9.00 – 17.00, Sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00, posledný vstup do múzea je 30 minút pred koncom otváracích hodín

Sociálne siete

Predpoveď

Etnografické múzeum SNM

Múzeum predstavuje tradičnú kultúru Slovenska rozdelenú na rôzne tematické oblasti

História a poslanie

Slovenské národné múzeum v Martine patrí k najvýznamnejším kultúrnym inštitúciám na území Slovenskej republiky. Vznik, vývoj, činnosť a budovanie zbierkového fondu SNM v Martine sú úzko spojené s pôsobením významných osobností našich národných dejín konca 19. storočia - Andreja Kmeťa, Andreja Halašu, Jána Petrikovicha či Karola A. Medveckého.

Predovšetkým zásluhou Andreja Kmeťa bola v apríli 1893 založená Muzeálna slovenská spoločnosť, ktorej centrálnym a programovým cieľom bolo práve vytvorenie národného múzea. Od svojho začiatku získavalo zbierky vlastivedného (etnografické, archeologické, historické, numizmatické, umelecko-historické, výtvarné, archívne a knižné) aj prírodovedného charakteru z celého územia Slovenska.

V r. 1908 boli sprístupnené prvé expozície v prvej účelovej budove múzea (dnes sídlo SNM v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa). V roku 1933 bola verejnosti sprístupnená druhá účelová budova múzea, postavená rovnako ako prvá podľa projektu Milana M. Harminca. Dnes v nej sídli Etnografické múzeum.

Stále expozície

Stále národopisné expozície pozostávajú z troch samostatných tematických celkov s názvami Človek a pôda, Človek a materiál, Človek a odev. Tradičná kultúra Slovenska, pre ktorú bol príznačný vidiecky charakter s prevahou poľnohospodárskej výroby, nebola uzavretým celkom. V priebehu historického vývoja na ňu vplývalo mnoho rozličných činiteľov. Spôsob života pôvodných obyvateľov predstavujú v stálych expozíciách múzea vzácne ukážky materiálnej kultúry.