Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421432455113

Andreja Kmeťa 20

036 01, Martin

Vstup

rezervácia: je potrebná iba pre väčšie skupiny

časová náročnosť: 90 min.

predaj lístkov: na mieste


OTVÁRACIA DOBA

Utorok – piatok: 9.00 – 12.00 h, 12.30 – 17.00 h, posledný vstup 16.30 h Sobota – nedeľa: 10.00 – 12.00 h, 13.00 – 18.00 h, posledný vstup 17.30 h

Sociálne siete

Predpoveď

Múzeum Andreja Kmeťa

Múzeum plní úlohu regionálneho vlastivedného centra, nachádza sa tu expozícia príroda Turca

História a poslanie

Slovenské národné múzeum - Múzeum Andreja Kmeťa plní úlohu regionálneho vlastivedného centra Turca. Vzniklo v roku 1964 ako Turčianske múzeum Andreja Kmeťa. Sídli v prvej budove Slovenského národného múzea z roku 1907, o ktorej výstavbu sa podstatne pričinil zakladateľ slovenského múzejníctva Andrej Kmeť.

Budova je od augusta 1994 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Múzeum spravuje viac ako  pol milióna zbierkových predmetov z prírodovednej a z menšej časti aj spoločenskovednej oblasti.

Medzi najcennejšie patria obrazy Révayovskej galérie, zbierka exotických motýľov Ivana Zbíňovského a časť herbára i zoologických exponátov zo zbierky Andreja Kmeťa.

Stále expozície

V múzeu sa po rekonštrukcii pripravuje nová expozícia Príroda Turca. Prvá expozícia, venovaná prírode Turca, bola pre verejnosť otvorená v roku 1979 vo vtedajšom Turčianskom múzeu Andreja Kmeťa, pričom si od svojich počiatkov získala obľubu predovšetkým detských návštevníkov.

Andrej Kmeť

Andrej Kmeť (1841-1908) bol rímskokatolícky kňaz a organizátor vedeckého života. V roku 1893 založil Múzeálnu slovenskú spoločnosť, ktorá si za svoj hlavný cieľ stanovila vytvorenie národného múzea. Jeho zásluhou sa v Martine podarilo zhromaždiť veľké množstvo cenných exponátov z rôznych kútov Slovenska.

Venoval sa vlastivednej práci. Ako amatér sa systematicky zaoberal botanikou či archeológiou. V Beši vykopal kostru mamuta, ktorú venoval SNM. Zaujímal sa o etnografiu a folkloristiku. Zapisoval povesti, zbieral piesne. Zaslúžil sa o rozvíjanie vedy, zberateľskú prácu aj o vydávanie časopisu a zborníka. Slávnostného otvorenia budovy múzea sa však nedožil.