Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421434230136

Moyzesova 11

036 01, Martin

Vstup

rezervácia: je potrebná iba pre väčšie skupiny

časová náročnosť: 30 min.

predaj lístkov: na mieste


OTVÁRACIA DOBA

Utorok – piatok: 12.00 – 16.00 h, posledný vstup o 15.30 h

Sociálne siete

Predpoveď

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

Múzeum predstavuje dielo manželov Horákovcov a históriu vzťahu českého a slovenského národa

História a poslanie

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku je stálou expozíciou SNM v Martine, ktorá približuje osobité životné prostredie a dielo manželov Anny a akademika Jiřího Horákovcov, významných osobností dokumentujúcich tradície vzťahu Čechov a Slovákov. Príležitostnými výstavami systematicky mapuje život a dielo významných českých osobností vo vzťahu k Slovensku i spôsob života českej menšiny u nás.

Stále expozície

Do autentického prostredia staromartinskej kultúrnej domácnosti vás zavedie Múzeum kultúry Čechov na Slovensku.

Na osobitom čare domu sa podpísala i jedna z majiteľov Anna Horáková – Gašparíková, správkyňa osobného archívu prvého prezidenta ČSR T. G. Masaryka. Aj preto bol dom „Horákovcov“ miestom, kde sa pri čaji vášnivo diskutovalo na rôzne kultúrne i politické témy.

Stála expozícia je venovaná životu a dielu dvoch významných osobností (pôvodných majiteľov objektu), ktoré napĺňali ideu a tradície spolužitia českého a slovenského národa. Expozícia bola sprístupnená v novembri 1999.

Anna a Jiří Horákovci

PhDr. Anna Horáková-Gašparíková bola dcérou martinského národovca Jozefa Gašparíka – Leštinského, jednou z prvých slovenských historičiek a správkyňou osobného archívu prvého prezidenta spoločného štátu Čechov a Slovákov, Tomáša Garriguea Masaryka.

Akademik Jiří Horák patril k najvýznamnejším predstaviteľom československej folkloristiky v druhej polovici 20. storočia.