Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421903317623

Necpaly 193

038 12, Necpaly,

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 60 min.

predaj lístkov: na mieste


Sociálne siete

Predpoveď

Obecné múzeum a Notariát v Necpaloch

Múzeum približuje život v Necpaloch, Turci a prácu notára v časoch Rakúsko-Uhorska

História a poslanie

Obecné múzeum a Notariát v Necpaloch je nenápadná budova, ktorá je plná zaujímavých historických predmetov. Samotná stavba má už takmer 180 rokov a každý exponát, ktorý sa tu nachádza má svoj unikátny príbeh. V tomto dome pôvodne žil a pôsobil necpalský notár, učiteľ a zberateľ piesní Štefan Reidl (1867 – 1908). 

Obecné múzeum zriadila v roku 2009 rodina Vladimíra a Alžbety Hanzlíkovcov, ktorá ho postupne zrenovovala do súčasného stavu. Časť múzea je venovaná aj pani Hanzlíkovej, ktorá založila ošetrovateľstvo ako vysokoškolské vzdelanie v Československej republike.

Stále expozície

Múzeum návštevníkom prostredníctvom množstva pôvabných historických artefaktov približuje, ako sa kedysi žilo v Necpaloch, ale i v iných dedinkách Turca a celého Slovenska. Krása starožitností, z ktorých mnohé pochádzajú z čias Rakúsko-uhorskej monarchie, nadchne každého milovníka histórie, ľudovej kultúry či starého umenia.

Samostatnú časť múzea predstavuje obnovený historický „Notariát“, ktorý bol v minulosti jedným z piatich v celom Turci. V tomto notariáte možno vidieť okrem iného i autentické predmety z pozostalosti po spomínanom notárovi Reidlovi.