Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421434281219

Matušovičovský rad 4

038 61, Vrútky

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 30 min.

predaj lístkov: na mieste


Sociálne siete

Predpoveď

Pamätná izba Hany Zelinovej

Pamätná izba je živou spomienkou na slovenskú spisovateľku a vrútockú rodáčku Hanu Zelinovú

História a poslanie

Izba bola zriadená 26. septembra 2003 v budove Mestského úradu vo Vrútkach a pripomína Vrútočanom aj hosťom osobnosť tejto významnej spisovateľky a redaktorky, ktorá sa svojim dielom zaslúžila o zvečnenie dejín Vrútok a Turca.

Stála expozícia

Izba obsahuje spisovateľkin autentický nábytok, písací stôl, zbierku jej diel vydaných v rôznych svetových jazykoch a iné cenné exponáty.

Hana Zelinová

Hana Zelinová (1914 - 2004) študovala na učiteľskom ústave v Bratislave. V rokoch 1937 – 1938 bola redaktorkou časopisov Slovenský východ a Novosti v Košiciach. V období druhej svetovej vojny žila v Prešove a Bratislave a venovala sa literárnej činnosti.

V rokoch 1946 – 1978 viedla v Košiciach vydavateľstvo Svojeť, ktoré vydávalo najmä preklady z anglosaskej jazykovej oblasti. Po roku 1948 ju vylúčili zo Zväzu slovenských spisovateľov, pretože sa neprispôsobila kánonom socialistickej literatúry. Desať rokov nemohla publikovať. Neskôr sa venovala tvorbe pre deti a mládež.

Jej najznámejším dielom je trilógia Alžbetin dvor, Volanie vetra a Kvet hrôzy filmovo stvárnené režisérom Andrejom Lettrichom, v ktorej opisuje životné osudu štyroch generácií viacerých turčianskych zemianskych rodov od 18. do 20. storočia.