Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421434933100

M. Čulena 116

038 43, Kláštor pod Znievom

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 45 min.

predaj lístkov: na mieste


Sociálne siete

Predpoveď

Pamätná izba Kláštor pod Znievom

Izba vznikla v roku 1969 pri príležitosti osláv 100. výročia znievskeho gymnázia

História a poslanie

Kláštor pod Znievom je jednou z najstarších obcí v regióne Turiec. Prvá písomná zmienka o osade pochádza z roku 1113, zaznamenaná v Zoborskej listine kráľa Kolomana I. Obec má bohatú kultúrnu históriu, ktorá je uchovávaná v miestnom múzeu - Pamätnej izbe.

Táto izba vznikla v roku 1969 pri príležitosti osláv 100. výročia znievskeho gymnázia, ktoré bolo najmladšie zo slovenských gymnázií po Revúcej a Martine. Nachádza sa v hornej časti obce pri farskom kostole a je v nej umiestnená aj busta M. Čulena od významného martinského sochára Fraňa Štefunku.

Expozícia múzea je umiestnená v budove znievskeho gymnázia, postavenej v roku 1874 z iniciatívy zakladateľa a prvého riaditeľa, katolíckeho kňaza Martina Čulena (1823 – 1894).

Stála expozícia

Po vstupe do pamätnej izby zažijú návštevníci cestu v čase. Expozícia je opticky delená na dve časti. Prvá sa zaoberá dejinami obce, zatiaľ čo druhá časť je venovaná histórii gymnázia a jeho vplyvu. Okrem toho je tu aj galéria významných osobností, ktoré pôsobili alebo sa narodili v obci.

Múzeum tiež prezentuje turčianske olejkárstvo a šafraníctvo prostredníctvom menšej expozície liečivých rastlín a repliky olejkárskej skrinky. Medzi ďalšie exponáty patrí artefakt z 18. storočia z umelecko-rezbárskej školy, konkrétne rozložený nábytok zo spálne. Tento dar od Ľudovíta Cígera, prvého lektora Pamätnej izby, je vzácnou ukážkou umeleckého remesla z toho obdobia.

V múzeu sa nachádzajú aj výročné správy bývalého gymnázia, ktoré poskytujú autentický materiál pre študentov pri ich štúdiu. Hoci gymnázium už od roku 1959 neexistuje z dôvodu jeho premiestnenia, tieto správy naďalej zostávajú dôležitým historickým dokumentom.