Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421434920136

Rakša 9

039 01, Rakša

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 30 min.

predaj lístkov: na mieste


Sociálne siete

Predpoveď

Pamätná izba Michala Miloslava Hodžu

Pamätná izba je biografickým živým dokumentom o spisovateľovi, dejateľovi a jazykovedcovi Michalovi Miloslavovi Hodžovi

História a poslanie

Expozícia v zrekonštruovanom rodnom dome Michala Miloslava Hodžu sprevádza návštevníkov životom a dielom významného slovenského národovca.

Stála expozícia

Stála expozícia v rodnom dome M. M. Hodžu (1811-1870) približuje život a dielo tohto spisovateľa, jazykovedca, organizátora a národného dejateľa, evanjelického farár, predsedu spolku Tatrín, obhajcu štúrovskej slovenčiny.

Michal Miloslav Hodža

Michal Miloslav Hodža (1811-1870) bol národovcom, evanjelickým kňazom, básnikom, jazykovedcom a zakladajúcim členom Matice slovenskej. Pôsobil ako farár v Liptovskom Mikuláši a aktívne sa angažoval v kultúrnych a vzdelávacích iniciatívach.

Hodža bol jedným z predstaviteľov slovenského národného hnutia v 40. rokoch 19. storočia a spolupracoval so Štúrom a Hurbanom. Zohral dôležitú úlohu pri formovaní Žiadostí slovenského národa, ktoré boli prijaté na schôdzi v Liptovskom Mikuláši v roku 1848.

Hodža mal veľký vplyv na formovanie spisovného slovenčinu a podieľal sa na jej kodifikácii. Bol zakladajúcim členom Matice slovenskej a prispel k rozvoju slovenskej literatúry a kultúry. Jeho diela reflektovali romantické a mesianistické myšlienky, pričom veril, že Slovania majú osobitné miesto a poslanie v dejinách ľudstva.