Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421434294624

Trnovo 37

038 41 Trnovo

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 30 min.

predaj lístkov: bezplatne


OTVÁRACIA DOBA

Pondelok 14,00 – 19,00, Utorok: 08,00 – 13,00, Streda: 08,00 – 13,00, Štvrtok: 08,00 – 13,00

Sociálne siete

Predpoveď

Pamätná izba Ondreja Čemanku

Pamätná izba je venovaná významnému vlastivednému pracovníkovi Ondrejovi Čemankovi

Stála expozícia

Pamätná izba je vytvorená na obecnom úrade v obci Trnovo a je venovaná rodákovi Ondrejovi Čemankovi, významnému vlastivednému pracovníkovi a členovi turčianskeho zemianskeho rodu s predikátom z Trnova. Ondrejovým otcom bol Adam Čemanka, ktorý pôsobil ako poslanec komitátu, stoličný sudca a inšpektor evanjelického bratstva turčianskeho. V roku 1694 Adam daroval Trnovskej zvonici zvon, ktorý je tam dodnes zachovaný.

Ondrej Čemanka

Ondrej Čemanka (1672-1759) patrí medzi významné osobnosti obce Trnovo. Bol spolupracovníkom Mateja Bela a pomáhal mu pri príprave textu o Turčianskej stolici. Ondrej Čemanka sa narodil v roku 1672 a študoval v Tešíne. Žil na svojom majetku v Trnove, kde zbieral staré tlače a rukopisy. Bol vzdelaným mužom svojho rodu, intenzívne sa venoval vlastivednému výskumu a prejavoval veľký záujem o dejiny Turca. Jeho význam ďaleko presiahol rámec stolice.

Udržiaval kontakty s Matejom Belom, veľkou ozdobou Uhorska, a prispel do jeho Notícií geografickým a historickým opisom Turca. Čemanka bol činný aj politicky. Popri kultúrnom a historickom bádaní si vybudoval rozsiahlu knižnicu, ktorú poznali a obdivovali jeho súčasníci. Traduje sa, že táto knižnica, spolu s rodinnou kúriou, vyhorela počas požiaru v Trnove v 30. rokoch 18. storočia. Napriek tomu sa niekoľko exemplárov z jeho bohatej knižnice dodnes zachovalo vo fondoch starých tlačí na Slovensku a predpokladá sa, že ďalšie môžu byť aj v zahraničných knižniciach.