Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421434241010

Ďurka Langsfelda 174/13

038 52, Sučany

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 30 min.

predaj lístkov: na mieste


Sociálne siete

Predpoveď

Rodný dom Juraja Langsfelda

Expozícia predstavuje históriu obce Sučany a Život národovca Ďurka Langsfelda

História a poslanie

Od roku 1996 je v rekonštruovaných priestoroch Langsfeldovho rodného domu umiestnená muzeálna expozícia, ktorá však nie je venovaná výlučne jeho osobnosti, ale aj všetkým sučianskym rodákom a histórii obce.

Toto múzeum priláka nielen individuálnych návštevníkov a školské výpravy, ale aj budúcich profesionálnych vojakov. Je tiež dôležité poznamenať, že už v medzivojnovom období existovali v Martine kasárne pomenované po Jurajovi Langsfeldovi, ktoré dnes nesú čestný názov Prápor výcviku Juraja Langsfelda v Martine.

Stála expozícia

V budove na rovnomennej ulici Ďurka Langsfelda sa nachádza stála muzeálna expozícia. V jeho pamätnej izbe sa nachádzajú dokumenty súvisiace s jeho životom. Návštevníci sa tiež môžu zoznámiť aj s históriou obce. Ďalšia časť expozície je venovaná významným osobnostiam politického či kultúrneho života, ktoré sa v obci Sučany narodili alebo pôsobili.

Juraj Langsfeld

Juraj Langsfeld (1825-1849), známy aj ako Ďurko Langsfeld, sa narodil 16. októbra 1825 v Sučanoch, bol slovenský národovec. Študoval na evanjelických kolégiách v Kežmarku a Prešove. Neskôr pôsobil ako učiteľ v Turčianskom Svätom Martine a ako dobrovoľnícky dôstojník (poručík) v Hurbanovom vojsku počas Slovenského povstania.

Po porážke povstania sa snažil s ďalšími dobrovoľníkmi uniknúť a skrýval sa v slovenských horách. Bol však zradený vlastným strýkom a zajatý. Po vojenskom súde bol odsúdený na smrť a dňa 22. júna 1849 bol obesený v Kremnici.

Langsfeld bol symbolom odvahy a obetavosti pre slovenských dobrovoľníkov. Jeho smrť sa stala predmetom literárnych diel a spomienkových akcií organizovaných Maticou slovenskou. Na mieste jeho hrobu bol slávnostne odhalený pamätník v roku 1922.