Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421902174621

Hasičská ulica 1

036 01, Martin

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 60 min.

predaj lístkov: na mieste


OTVÁRACIA DOBA

Múzeum je prístupné v mesiacoch apríl až október, návštevu je potrebné ohlásiť vopred telefonicky alebo emailom.

Sociálne siete

Predpoveď

Železničné múzeum SIM

Železničné múzeum má množstvo exponátov, modelové koľajiská aj modelárske vozne

Myšlienka vybudovať železničné múzeum v bývalom vojenskom areáli SIM v Martine-Priekope vznikla v roku 2014. Dostali sme od mesta Martin bezplatne do prenájmu jednu z tamojších budov. Expozícia sa začala budovať v júli a prvá časť bola otvorená verejnosti 1. mája 2015.

Exponáty patria Klubu železničných modelárov Vrútky, Spolku Výhrevne Vrútky, Múzejno-dokumentačnému centru ŽSR, Považskému múzeu v Žiline a súkromným zberateľom. Klenotmi zbierky sú inšpekčná drezina Varšava, elektro-mechanický stavadlový prístroj zo stanice Beluša, snežný pluh z Kraľovian či model nákladného vozňa Np v mierke 1:3. Súčasťou expozície je niekoľko modelových koľajísk aj oba naše modelárske vozne. Výstava je postupne zveľaďovaná a rozširovaná o nové exponáty.

Expozíciu sa snažíme budovať aj interaktívnou formou, a tak si návštevník môže vyskúšať ako sa kedysi prehadzovali návesti na mechanických návestidlách, ako náročné je vyvŕtať dieru do dreveného podvalu pomocou ručnej vŕtačky a podobne… Novinkou sezóny 2016 je naozaj živý pult z lokomotívy radu T679.1 prezývanej „Sergej“.